Zajímavosti & Různé

ROGUE ONE

“pouliční umělec, graffiti, murals” Pokud jste v Glasgow alespoň jednou byli, určitě jste si nejedné

Pokračovat »

Fotbalové minimum

Celtic, Rangers a ti další

St.Enoch - světice obchodního domu

V centru města mezi ulicí Argyle street a řekou Clyde se nachází náměstí a obchodní centrum St.Enoch. Dnes se obchodní centrum ničím neliší od jiných po Evropě, ale co byste viděli, kdybyste žili před 300 nebo i jen 100 lety? A proč název St.Enoch?

foto by Hana Fleischmannová

Jak to, že kvetou všude narsicky?

Skoty a Angličany ledacos rozděluje, ale tahle žlutá květina to rozhodně není. Na jaře rozzáří stejně ulice Brightonu jako Glasgow. Narcisky, anglicky DAFFODILS, jsou každé jaro neodmyslitelnou součástí všech britských měst a patří k oslavám Dnu matek a Velikonoc.

Skotská Singerovka

Ač Singer Company je původně americká firma, právě Glasgow je oslovilo svou lokalitou, dostupnou levnou pracovní sílou, výrobou železa a dobrým zázemím (přístav a železnice) pro distribuci strojů do světa. Ve své největší slávě dávala firma práci více jak 16 000 lidem a platila za světového lídra ve výrobě strojů.

Symboly města a jejich legendy

Strom, pták, ryba a zvon. Jak se stalo, že právě tyto 4 symboly jsou znázorněny na lampách před katedrálou, na autobusových zastávkách, ve znaku University of Glasgow a mnoho dalších? Jaký je jejich význam?