Začni se vzdělávat a něco dělat!

zdroj úvodní fotografie: pixabay.com/free-photos

Chceš nakupovat zdravěji a lokálně, ale přijde ti to drahé a moc náročné při hledání mezi regály? Vadí ti zprávy v médiích o neustálém překonávání extrémních teplot, o záplavách, požárech a jiných přírodních událostech? Nesouhlasíš s politiky, ale vlastně nevíš, co s tím můžeš dělat? Vytáčí tě odpadky na ulici, ovoce a zelenina v plastových pytlíkách, způsob zemědělství, lidi, kteří snědli všechnu moudrost světa a hádají se v diskuzích na sociálních sítích? Chceš cestovat a jezdit autem a mít spokojenou a zdravou rodinu a žít udržitelně a občas ti přijde, že se v tom tak trochu ztrácíš a nevíš, kde začít?

Hledání odpovědí na tyto a další otázky mě zajímá. A tak s tebou budu sdílet to, co vím, zjistím, co mě učí, unspiruje a i mění.

Má první rada:

Odhoď obavy z budoucího neúspěchu i z toho, jak se na tebe budou koukat ostatní a prostě se začni vzdělávat a začni něco dělat.

Pojďme do toho společně

Já jsem na té pomyslné startovní čáře taky. Mám v sobě touhu něco měnit, ale ještě jsem nic nedokázala. Tím myslím, že nejsem členem žádné aktivní, aktivistické, komunitní ani jiné skupiny a taky se mi stále nedaří porozumět tomu celému světovému kolosu okolo ekonomiky a politických vztahů. Sice čtu články a sleduji na sociálních sítích lidi a organizace, kteří už ventilují své dílčí úspěchy a apely, ale já nic. Já mám zatím ty pocity ohledně dopadu člověka na přírodu jen v sobě. Proto jsem se rozhodla, že svoje informace budu psát sem na blog a sdílet na sociálních sítích.

Řekla bych o sobě, že jsem introvert užívající si chvíle pro sebe. I když život v britských městech jako Glasgow a Liverpool mě naučil si více uvědomovat, jak obklopení se lidmi je důležité. Pro osobní pohodu i vnitřní rozvoj. Bohužel i díky globálním okolnostem roku 2020, kdy jsme se stěhovali, se mi moje poslední bydliště Liverpool nedostal moc pod kůži a nenašla jsem tu úplně spřízněnou duši, se kterou bych mohla sdílel moje nutkání žít dobrý život. Proto mi chybí lidé, se kterými jsem si už ten vztah vytvořila a v tomto jsem vděčná za možnost být s nimi ve spojení alespoň na dálku přes chytré technologie. Beru to jako životní výzvu a zkušenost.

Při čtení ať už anglických či českých zdrojů se rozčiluji většinou sama pro sebe a občas to tedy diskutujeme společně s partnerem. Ale co by se mi líbilo je mít kolem sebe komunitu lidí, se kterou bychom se snažili něco alespoň trochu změnit. Můj cíl.

Vadí mi politika světa, vadí mi těch nespočet alarmujících ekologických článků, které sice všichni komentují na internetu, ale v reálu se nic neděje, vadí mi konzumní společnost, které jsem součástí, vadí mi moc peněz, vadí mi intenzivní zemědělství, vadí mi, že lidé tak snadno všechno odsoudí, ale sami nic nedělají, vadí mi, jak jsou všichni ohromeni přírodní katastrofou jen do té doby, než ta informace zmizí z hlavní stránky novin. Vadí mi spousty věcí. Ale taky vím, že ač se otázka změny klimatu musí řešit na národní a mezinárodní úrovni a že opravdu na nějaké razantní změny je pouhých 10 let (ano, to není mnoho), tak prostě musím začít u sebe, protože toho víc teď nezmůžu. Já chci něco dělat a věřím, že když začnu, tak se mi začnou otevírat cesty, po kterých chci jít, a potkám stejně smýšlející lidi, kteří mě posunou zase dál.

Nejsem přílišný optimista ohledně reálné změny chování lidí. Mám v sobě jistou beznaděj, jelikož světu vládnou politici a korporáty a lidé si až moc zvykli na pohodlí měst a věří nadpisům článků a moc mluví a nekonají. Jak to obyčejný člověk může změnit? Má to cenu se snažit? Dlouho jsem si myslela, že jedinec zanikne v davu.

Čím se ale víc dívám kolem sebe na ulici, čtu a seznamuji se s úspěšnými regionálními i nadregionálními projekty, tak mi ta neviditelná snaha dává pomalu smysl. Pomalu proto, že je to běh na dlouhou trať. Ale asi se společnost jinak změnit nedá. Protože jediná věc, která by mohla něco změnit je síla davu. Hlas lidu, který volá po změně a zároveň koná a předkládá a stojí si za tím, co chce. A tak se chci do toho koloběhu taky zapojit. Začít ovlivňovat své nejbližší okolí, které pak může ovlivňovat další lidi. Aby pak volili jiné politiky a nenakupovali vše bezmyšlenkovitě a třeba se i zamysleli nad způsobem svého životního stylu.

Proč?

Abych si mohla za těch 20-30 let, kdy bude na zemi mnohem těžší žít, říct, že jsem udělala maximum.

Pojď do toho taky. Čti moje články a doporučení, sdílej je, nebo si z nich vyber jen to užitečné pro sebe a vydej se cestou, která tobě vyhovuje. Ale začni o problémech týkajících se naší společnosti mluvit!

Kategorie článků: