Turistické minimum

Stručně. Informace, které se hodí vědět.

Zažij Glasgow

Každý den nabízí tolik příležitostí.  Jen mít ty správné informace a být na tom správném místě ve sprývný čas. Nechte se inspirovat těmito místy a událostmi.

0
míst a akcí, které stojí za to

1. The Riverside Museum

Muzeum dopravy u břehů řeky Clyde nabízí obrovskou sbírku dopravních prostředků od aut, kol, po lokomotivy, tramvaje, metro až po loď, která má přístupné i podpalubí. Prostory jsou interaktivně uzpůsobeny dětem, které se zde nudit určitě nebudou. Vstupné je zdarma.

7. The Duke of Wellington

Možná vám tento název nic neříká, ale pokud zmíním Sochu s patníkem na hlavě, určitě už víte. Humorné lákadlo pro turisty, na které jsou místní velmi pyšní. Pokud se někdo pokusí patník z hlavy sochy hraběte sundat, můžete si být jistí, že druhý den bude mít na sobě alespoň 5 nových patníků. Sochu najdete před Galerií moderního umění kousek od George Square.

11. Glasgow Santa Dash

Pokud jste v Glasgow na začátku prosince, nebuťe překvapení, že jsou zavřené ulice a kolem vás chodí jeden Santa za druhým. Jedná se o každoroční charitativní 5 km běh pořádaný městem. (zdroj fotky: whatsonglasgow.co.uk)

15. Glasgow Science Centre

Skvělé místo pro děti i dospělé. Vzděláte se, vyhrajete si a užijete si mnoho legrace. K centru patří i vyhlídková věž a planetárium. Budova se nachází u řeky Clyde a budete sem mít hezkou procházku z centra.

17. Murals

Murals se v Glasgow nevyhnete. Graffiti zdobí nespočet domů, zdí a zákoutích. Pokud se chcete dozvědět více o této kultuře, zůčastněte se Street Art Guided Walking Tour nebo mrkněte na web https://www.citycentremuraltrail.co.uk/

21. St. Mungo Museum of Religious Life & Art

Jediné veřejné muzeum svého druhu na světě. Najdete zde totiž exhibice všech náboženství. Najdete ho hned před glasgowskou katedrálou.

25. University of Glasgow

Její historie se píše od roku 1451, avšak v této budově se univerzita nachází od roku 1870. Rozhodně její navštěvu nevynechejte. Má krásná dvě nádvoří a podloubí, trochu nádech Harry Pottera a uvnitř můžete volně navštívit Hunterian Museum a kapli. Když obejdete budovu k příjezdové cestě, ocitnete se u univerzitní knihovny a domu od Mackintoshe. Celé okolí univerzity v blízkosti řeky Kelvin stojí za celodenní procházku.

30. Glasgow Tigers Speedway

Jediné závody ploché dráhy v západním Skotsku mají u místních velkou oblibu. Sezóna trvá od března do srpna. Pokud se bude chtít zajít podívat na závody, podívejte se na jejich web https://www.glasgowtigers.org/. Stadion leží severně od centra u vlakové zastávky Ashfield.

34. Scottish Football Museum and Hampden Park Stadium Tour

Národní fotbalový stadion Skotska - Hampden Park - na Mount Floridě nabízí ve svých prostorách muzeum skotského fotbalu a zarezervovat si můžete prohlídku stadionu.

2. The Necropolis

Světově známý hřbitov a park v těsné blízkosti Glasgowské katedrály a dvou pivovarů. Více jak 50 tisíc pomníků posetých po kopci, odkud je hezký výhled na město.Nátáčelo se zde mnoho filmových scén. Hřbitov je volně přístupný.

3. Old Firm: Fotbal

Pokud jste fanouškem fotbalu, tato událost určitě stojí za zážitek. Old Firm se nazívají všechna utkání mezi odvěkými rivaly - Celtic a Rangers. Buď můžete zavítat přímo na stadion nebo do jedné ze stovek hospod. Fotbal zde určitě poběží na obrazovce a i u piva vše Glaswegians velmi prožívají.

8. Pollok Country Park

Nemusíte do Highlands, abyste se vyfotili s chlupatými krávami. Zamiřte do Pollok parku, kde tento skotský náhorní skot (Highland cattle) má svůj domov. Napočítat můžete přibližně 50 jedinců pasoucích se na více pastvinách. Kromě zvířat nabízí tento největší park Glasgow (146 ha) mnoho hřišť pro děti, lesopark, rybník či rozlehlé trávníky. Protéká jím potok White Cart Water a přibližně v polovině jeho délky, uprostřed parku, se nachází budova Pollok House s krásnými zahradami. Nesmím také zapomenout na budovu The Burrell Collection, kterou až v létě 2021 otevřou po rekonstrukci veřejnosti, bude skvělým lákadlem pro návštěvníky, kteří mají rádi muzea, unikátní sbírky a historii.

12. Glasgow Cathedral

Nejstarší stavba Glasgow z 13.století. Katedrála má krásnou velikou hlavní loď, dřevěný strop, nádherné a originální vitráže, dvě patra. Ve spodním patře je hrobka Sv. Munga (zakladatele a patrona Glasgow) a Blackadder Aisle. V těsné blízkosti se nachází velký park a hřbitov Necropolis, Muzeum náboženství či nejstarší dům Provand's Lordship.

16. Glasgow Film Theatre

Jste-li příznivci malých kin s útulnou atmosférou, neměli byste minout. Kromě klasických velkofilmů se v programu objevují nezávislé a nízkorozpočtové tvorby. Pravidelně zde probíhají různé filmové festivaly. Více na https://glasgowfilm.org/.

18. Hop-On Hop-Off Bus Tour

Červený autobus, který vás zaveze k těm nejzajímavějším místům v Glasgow. Můžete kdekoliv vystoupit a opět nastoupit na určené zastávce. Po městě lze volně získat papírovou mapku se zastávkami.

22. Barras Market

Rádi nakupujete na bazaru? Vyhledáváte procházení se mezi hromadami věcí a jen se kocháte? Nebo ci chcete koupit nějakou autentickou vzpomínku na Glasgow? Důvodů může být mnoho, ale bazar The Barras stojí za návštěvu. Prostory jsou obrovské a dýchne na vás úplně jiná atmosféra než v centru města. Barras najdete pár metrů severně od Glasgow Green.

26. Kelvingrove Park

Park ležící v úžasné lokalitě West Endu. V jeho okolí najdete Univerzitu, Kelvingrove Galerii a honosnější okolní zástavbu. Samotným parkem protéká řeka Kelvin, nachází se zde velký skatepark, mnoho prostoru pro odpočinek a sport.

31. Nardini’s Ice cream

Pokud máte chuť na zmrzlinu a jste ve West Endu, tohle je ta nejlepší možnost, kde zahnat chutě. Krámek najdete kousek za univerzitou v ulici Byres Road.

35. Botanická zahrada

Dojedete sem z centra metrem nebo pěšky podél řeky Kelvin. Místní Botanická zahrada, volně přístupná, ukrývá dva skleníky s exotickými rostlinami, zelené plochy pro odpočinek, bylinkovou zahradu, dětské hřiště a mnoho cest olemované různorodou flórou. Doporučuji navštívit.

4. Paesano nebo Sugo

Dvě neapolské restaurace pod taktovkou stejného majitele. Máte-li chuť na pizzu, zvolte Paesano v centru či ve West Endu. Pokud radši těstoviny, zkuste Sugo situované v přízemí The Lighthouse. Prostory jsou obrovské, obsluha milá a vše se vaří s čerstvých surovin. Mnohokrát vyzkoušeno.

5. Buchanan Street

Hlavní pěší třída v centru města. Po obou stranách je ulice lemována obchůdky a úzkými průchody, kterými proklouznete do dalších ulic. Hornímu konci ulice vévodí Royal Concert Hall, té spodní náměstí St.Enoch s obchodním centrem. Buchanan street odpoledne a hlavně večer překypuje lidmi a pouličními umělci. Pokud máte to správné naladění, určitě si tuto atmosféru užijete.

9. Clyde Arc

Pohlednicový most, na který je hezký pohled, pokud půjdete po levé straně podél řeky Clyde směrem na západ (po proudu). Můžete jít i podél pravého břehu, ale na tom levém, v místech Science centra je dobré místo pro focení. Budete mít v jednom záběru starý jeřáb, koncertní arény, řeku a most.

13. City Chambers

Radnice města vévodící náměstí George square. Pokud jste v Glasgow ve všední den, určitě zavítejte dovnitř této honosné budovy z roku 1888. Hned ve vstupní hale vás oslní mramorové schodiště a velkolepá výzdoba prostoru. Pokud budete mít dobré načasování, zůčastněte se v týdnu zdarma prohlídky v 10.30 nebo 14.30. Projdete si mnoho historických místností se zdobenými stropy a dekoracemi. Výklad je velmi výstižný. Je povoleno fotografovat.

19. Drygate

Pivnice a restaurace s vlastním pivovarem. Pokud si sednete uvnitř, můžete sládkům koukat skoro až pod ruce. Posedět můžete i venku na terasách. V patře jsou prostory pro koncerty. Pokud si nebudete vědět rady s výberem piv, ochutnejte na výčepu a nechte si poradit. V pivovaru si můžete zarezervovat prohlídku. Nachází se kousek od katedrály a Necropolis, hned vedle obřího pivovaru Tennent.

23. The People’s Palace a Glasgow Green

Park v centru města s obrovskými zelenými plochami na odpočinek, sport a třeba i koncerty. Prochází tudy cyklosteza a můžete se z Glasgow Green vydat na příjemnou procházku proti proudy řeky v obklopení stromů, bez aut. Uprostřed parku je budova People's Palace s Muzeem města Glasgow, kavárnou a zimní zahradou. Vše je volně přístupně.

27. Hunterian Museum

V druhém patře historické budovy Univerzity Glasgow si nenechte ujít toto unikátní muzeum se sbírkami ze zoologie, geologie, archeologie a mnoho dalšího. Vstupné je zdarma.

32. Ashton Lane

Fotogenická ulička, velmi nenápadná a útulná přes den. Začne se ale stmívat a zde se začíná žít. Mnoho restaurací, kulturních podniků, obchůdků, divadlo a spousta lidí probudí ulici k životu. Skoro jak z filmu. Najdete ji hned za rohem od zastávky metra Hillhead.

6. The Lighthouse

Pokud chcete nějaký čas strávit pod střechou, obdivovat umění, dozvědět se více o glasgowském architektovi Ch.R.Mackintoshovi, koupit si suvenýr, podívat se na město z vyhlídky, vychutnat si šálek kávy a zakončit návštěvu jídlem ve skvělé italské restauraci, tak tohle místo je přesně pro vás. The Lighthouse je volně přístupný veřejnosti.

10. Kelvingrove Art Gallery and Museum

Volně přístupné, hojně navštěvované muzeum v západní části Glasgow, které nabízí zabavení se na celý den. Situované ve skvělé lokalitě blízko University of Glasgow, Kelvingrove parku či botanické zahrady. Honosná budova z červeného pískovce nabízející velké prostory uvnitř. Obdivovat můžete dvě patra expozic ve 22 galeriích, v nichž je umístěna řada exponátů zvířat, zbraní, renesančního umění, artefaktů z Egypta, ukázky Mackintoshovi práce a mnoho dalších. Často se prostorami centrální haly rozeznívá zvuk varhan.

14. Bread Meats Bread

Zajděte si na burger. V centru nebo ve West Endu najdete vyhlášenou burgrárnu Bread Meats Bread, je ale lepší si udělat rezervaci. Často se tvoří fronty. Můj nejoblíbenější burger je Full House s trhaným masem. Vyhlášený mají také Milkshake.

20. SEC Centre a Finnieston Crane

Západně od centra u řeky Clyde, v místech bývalých doků, je vystavěn komplex 3 budov - Scottish Event Campus. Tisíce návštěvníků ročně sem míří za koncerty, výstavami, conferencemi a dalšími kulturními akcemi. Určitě se sem zajděte podívat. V těsné blízkosti se zde tyčí dochovaný jeřáb na lokomotivy a vede odtud tunelovitý nadchod přes dálnici pro pěší, který vás zavede do West Endu, kousek od Kelvingrove Parku. Více o SEC na https://www.sec.co.uk/

24. Smažená tyčinka Mars

Ano, i tato podivnost patří ke kultuře Glasgow. Skoro každé rychlé občerstvení s Fish & Chips tuto specialitu nabízí. Dáte si?

28. Willow Tea Rooms

Samotný glasgowskému věhlasný architekt Ch.R.Maskintosh navrhl interiér, nábytek i oblečení servírek. Vše se dochovalo až do dneška a vy si tak můžete vychutnat šálek kávy či sendvič v centru města ve velmi originálním stylu. zdroj fotky: Lois GoBe / shutterstock

29. The Royal Conservatoire of Scotland

S více jak 500 představeními za rok nabízející muzikál, balet, moderní tanec, hudební představení, pantomimu a další. Moderní sál je dobrý cíl pro váš večerní program.

33. Citizens Theatre

Jedno z nejstarších divadel v Glasgow a dodnes patřící k těm vysoce hodnoceným v celé Velké Británii. Proslulé je svou činohrou, muzikálem, ale i loutkovými představeními. Divadlo prochází obrovskou rekonstrukcí do konce roku 2020. Proto současná představení můžete shlédnout v jeho dočasném útočišti Tramway nedaleko v Pollokshields.

Glasgow stručně

V Glasgow se každý rok pořádají desítky konferencí v prostorách jako SEC Centre, RSS Centre či třeba při univerzitách. Rovnou dva fotbalové týmy – Celtic a Rangers hrají na evropské úrovni a tím i lákají fanoušky do města. Glasgow je skvělé startovací místo pro další putování po Skotsku. Je zde dobré autobusové i vlakové spojení do Highlands či Edinburghu a samozřejmě mezinárodní letiště. V neposlední řadě se nesmí opomenout kultura. Koncerty, festivaly, street art, lokální puby a kluby, architektura či historie mají co nabídnout.

 “Glaswegians” nebo zkráceně “Weegies” mají rádi své město. Připravte se, že řidičům v taxiku, asistentům v obchodě, ale vlastně dost obecně všude, budete hůře rozumět. Mluví se zde glasgowským dialektem Glasgow patter nebo-li Glaswegian. Nebojte. Potkáte ale i ty, kteří mají srozumitelnou angličtinu. Výrazná je pro město pestrost národností a kultur. Více jak 16% obyvatel (2020) tvoří menšiny a číslo stále stoupá. Hlavní podíl tvoří lidé z EU, Pakistánu, Afriky, Číny a Indie. (Walsh D., 2017)

V polovině 19.století se stalo Glasgow prvním městem s více jak 1 milionem obyvatel v Evropě. Tato éra je již pryč, jelikož ve 20.století došlo k masivní výstavbě okolních městeček a lidé byli nuceni se vystěhovat pryč do těchto suburbií. Dnes v hranicích města bydlí  629,5 tisíc (175,49 km²) obyvatel, ale v celé aglomeraci Glasgow 1,67 mil obyvatel (368,46 km²) k roku 2020. To řadí Glasgow na první místo co se týká velikosti města ve Skotsku. V konurbaci s Edinburghem se uvádí až okolo 2,8 milionu obyvatel, což představuje 42% populace celého Skotska. Ve městě se nachází 5 vysokých škol, které zvyšují čísla ročně asi o 170 tisíc zahraničních studentů.

 • Glasgow tvoří samostatnou administrativní jednotku Glasgow city council hraničící s 6 dalšími. Celkem je ve Skotsku 32 jednotek (council areas).
 • Glasgow city Council je rozdělen na 23 městských částí (wards, volebních okrsků), ale městských čtvrtí , které jsou především používané, je až 200.
 • Často se v Glasgow setkáte s názvem Strathclyde (= údolí řeky Clyde), které historicky odkazuje na Království Strathclyde z 10.-11.století a z 20.století na administrativní jednotku. Strathclyde bylo rozsáhlé území západního pobřeží Skotska včetně přilehlých ostrovů.
 • Glasgow vzniklo v západní části Skotské nížiny na obou březích řeky Clyde a jejím přítoku řece Kelvin. Ač moře odtud neuvidíte, k zálivu Firth of Clyde je to po proudu asi 15 km. Jako v celé Británii i sem zasahuje výrazně příliv a odliv, který můžete pozorovat i v centru Glasgow.  Tento přírodní výkyv hladiny vody je zastaven na úrovni parku Glasgow Green jezem Clyde Tidal Weir. Řeka byla uměle prohloubena a upravena kvůli zámořské a obchodní historii města.
 •  
 • Ač Glasgow leží ve Skotské nížině, patří mezi města, která byla vybudována na drumlinech. Tedy na kopcích vysokých desítky metrů s protáhlým tvarem až několik kilometrů určitým směrem (v Glasgow často východním). Drumliny byly vytvořené ledovcem a odkazují k nim i místopisné názvy jako Hillhead, Gilmorehill, Garnethill, Govanhill, Mount Florida a další. 
 •  
 • Skotsko je proslulé svým deštivým počasím. Ale i zde se region od regionu potkáte s odlišnostmi. Glasgow leží na západě, na nárazové straně u Atlantiku, který přímo ovlivňuje místní oceánské klima. Díky Atlantiku a Golfskému proudu je oblast okolo Glasgow brána za nejmírnější z celého Skotska. Tedy i v porovnání s Edinburghem, je zde v zimě o stupeň přijatelněji. Což ale ruku v ruce souvisí i s větrností a četností srážek, kde Glasgow opět drží nej. Tedy nejdeštivější město (city) Velká Británie s průměrem 170 dní v roce. (Pozn. Do této statistiky jsou zahrnuta pouze britská cities, kterých je ve Skotsku pouze 7). Západní strana Highlands co do čísel má ještě vyšší množství srážek. Nejlepší čas pro turistiku bez častých dešťů a s nadějí na slunce jsou měsíce duben-červen. Naopak v zimních měsíce vám přijde, že déšť nikdy neskončí. 

Taky vám rodiče říkali, ať nemáte odhalená záda, oblékáte se podle počasí a ať vám to aspoň trochu sluší? Pokud jste byl/a vždy mimo tenhle hlavní proud a třeba máte i nějaké to kilo navíc, tak Glasgow bude pro vás ráj. Trička a bundy končí pod prsy a kalhoty v pase, nevadí, zda něco prosvítá či vykukuje. Určitě také nelze při pohledu na lidi odhadnout, jaká je venku teplota. Protože zimní bunda se nosí v létě i zimě, ale taky mini zásadně bez silonek i pod nulou. Ještě nesmím opomenout obrovskou oblibu ve velké vrstvě make-upu. Pokud vám přijdu kritická, přijeďte se přesvědčit.

Tetování, barevné hlavy a výstřednost je zde hlavně mezi mladými úplně normální.

A ještě doporučení. I když tu často prší, neberte si deštník, ale bundu s kapucí. Opravdu tu fouká.

Skotové obecně nemají svou vyhlášenou kuchyni jako jiné státy v Evropě, ale i přesto jsou jídla a nápoje, které k nim neodmyslitelně patří. Nejčastější restaurace, které opravdu nelze spočítat, jsou burgrárny. A i když se jedná o podnik, kde mají širší menu, tak i tam si většinou můžete burger objednat. Na paty mu v těsném závěsu šlapou fish&chips (smažená ryba a hranolkami), mac&chees (zapečené makarony se sýrem), steak&pie (výborné maso v listovém těstě) a nebo steak. A jako správný návštěvník, to musíte zapít Irn Bru. Skotsko je snad jediná země na světě, kde se vypije víc nějakého jiného slazeného nápoje než Coca Coly. Jasně, pokud vás nezaujme tato oranžová tekutina, tak ta nabídka piva – je famózní. Přímo z Glasgow jsou třeba Drygate, West a Tennents.

by katebee

Taky nejsou vyhlášenými kuchaři, takže stravování v podnicích nebo polotovar z mikrovlnky jsou tu na denním pořádku. I nabídka sladkého je zde širší než v Čechách.

Ale nebojte. Glasgow je plné i skvělých restaurací světové kuchyně. A já vám jich pár doporučím.

 

 • Tunnock’s Caramel Wafer (vrstvy oplatek,karamelu a čokolády) a Tunnock’s Tea Cakes (pěna v čokoládě, něco jak indiánci). Oboje je dost sladký, ale dobrý. Firma sídlí v Uddingston-Glasgow. www.tunnock.co.uk
 •  
 • Pivovar Drygate a třeba jejich IPA Gladeye opravdu stojí za ochutnání. www.drygate.com
 •  
 • Makar Gin a whisky 1770 z Glasgow distillery u řeky Clyde. https://www.glasgowdistillery.com/
 •  
 • Morton’s rolls – místní pečivo, bulky, na které jsou místní velmi pyšní. Koupíte je úplně v každém obchodě a vypadají trochu jako české buchty. https://mortonsrolls.com/
 • Jedničkou mezi sporty je zde FOTBAL Rovnou dva rivalové hrají evropské poháry. Zelení Celtic a modří Rangers. Více v mém článku o fotbale. 
 •  
 • Můj nejoblíbenější sport, BASKETBALL, tu není mezi fanoušky tolik oblíbený, ale kvalitou vůbec nestrádá.  V sezóně 2019/2020 byl tým Glasgow Rocks suverénně nejlepší a vedl tabulku britské ligy, když 5 kol před koncem sezóny přišel covid. Bohužel sezóna byla ukončena bez vítěze ročníku. Tak snad se jim bude dařit i příští rok. Jejich domovská Emirates Arena rozhodně stojí za navštívení. https://www.glasgowrocks.co.uk/
 •  
 • Glasgow Tigers Speedway – Jediné závody ploché dráhy v západním Skotsku mají u místních velkou oblibu. Sezóna trvá od března do srpna. Pokud se bude chtít zajít podívat na závody, podívejte se na jejich web https://www.glasgowtigers.org/. Stadion leží severně od centra u vlakové zastávky Ashfield.​

 

 • Arnold Clark Automobiles – firma obchodující s auty, nabízející široké spektrum služeb, byla založena v roce 1954 v Glasgow. Dnes má více než 200 poboček napříč Británii. Jako návštěvník Skotska si tady můžete půjčit auto a pohodlně vrátit na jiném místě.
 •  
 • Clydesdale Bank plc – Nejmenší ze tří bank působící na skotském trhu. Založena v Glasgow v roce 1838.
 •  
 • Weir Group – Společnost dnes působí ve více než 70 zemích a zaměstnává přibližně 14 000 lidí. Zaměřuje se na těžební, ropný, plynový a energetický trh. Založena byla již v roce 1871 bratry Weirovými právě v Glasgow.
 •  
 • Víc přibude časem

 

Městská doprava

Metro

Glasgowské metro otevřené v roce 1896 jako 3. nejstarší na světě po Londýně a Budapešti rozhodně stojí za pozornost. Doporučuji se jím projet. Glasgowské Subway je tvořeno pouze jednou linkou čítající 15 stanic a pokud náhodou přejedete, tak za 24 minut jste opět na tom samém místě. Prostory i vlakové soupravy jsou velmi malé. Dostanete se jak do Kelvingrove k univerzitě a botanické, tak do centa i na jižní stranu za řeku.

Autobus

Moje osobní doporučení: Pokud nutně nepotřebujete jet autobusem po městě, vyhněte se mu. Pokud ale nemáte na výběr, zde je pár tipů, jak to zvládnout s trochou trpělivosti.

1) Mějte chytrý telefon s online mapami a pečlivě si nastudujte, kam chcete jet. Ideálně i se Street view, kde chcete vystoupit. 

2) Zjistěte si na internetu, jakým číslem autobusu a jakou společností potřebujete jet. Pozor, některá čísla linek mají ještě písmena (a,b,c…). ta jsou také důležitá.

Pro obě výše zmíněné výborně funguje Plánovač tras na Google Maps.

Když přijdete na zastávku, často chybí jízdní řád nebo je zde uveden pouze zlomek zastávek, které vám nic neřeknou. Mapa chybí zcela. V autobuse se zastávky nehlásí a ani zde není napsaný jmenný seznam všech stanic.

Autobusy zastavují pouze na mávnutí. Proto si dejte pozor, ať vám neprojede před očima.

Hlavní, nikoliv jediným, soukromým dopravcem je First Bus. Mrkněte na jejich stránky nebo si stáhněte jejich aplikaci.

Tip na lístek. Pokud chcete přestupovat, kupte si denní za £4.60. Platit lze kartou i hotově. Ideálně přesně.

Kola

Úroveň cyklostezek není nejlepší, ale pomalu se zvyšuje. Ve městě se popularita kol zvyšuje. Pokud nemáte své kolo, hojně se využívá služba Nextbike - půjčování kol.

Fungování je velmi jednoduché. Musíte se registrovat na jejich webu, viz níže. Záleží, jak hodně chcete kolo využívat.

1)Lze si předplatit měsíční členství za £10, kdy musíte vždy do půl hodiny kolo vrátit k vámi vybranému stojanu a opět si ho pak půjčit, abyste neplatili nic navíc. Pokud překročíte půl hodiny, strhne se vám £1/ 30 min.

2)Neplaťte žádný paušál a utraťte to, co projedete. Tedy £1/ 30 min.

Potřebujete chytrý telefon

Dbejte na správné vrácení kola. Občas se stane, že se nevrátí správně a vám může naskakovat částka. Vždy si zkontrolujte v aplikaci i na samotném kole, že je správně vráceno. Pokud nastane problém v tomto procesu, na vratném místě je číslo stanice a s ním kontaktujte Nextbike. (buď přes aplikaci nebo zavoláním)

Taxi & Uber

Velmi běžný způsob dopravy. Taxi stojí před každým nádražím a na mnoha ulicích ve městě. Většina Cabs (jak se zde taxikům často říká) jsou černé a vejde se sem 6 pasažérů sedících čelem k sobě. A pro Uber funguje aplikace.

Mimoměstská doprava

Autobusy

Mimoměstské autobusy jsou asi nejlevnější variantou pro cestování po Skotsku. Většina z nich odjíždí z hlavního autobusového nádraží - Buchanan bus station. Spoje odtud vedou na všechna letiště, do Highlands, Edinburghu a dalších destinací. Operuje zde více společností. Opět se vyplatí kupovat lístky předem. Mohou být levnější a také budete mít jisté místo. Speciálně v turistické sezoně do Highlands můžou být totiž některé spoje vyprodané.

Pokud se vydáte na cesty autobusem, nebuďte překvapeni, že to řidič bere jinudy, cesta trvá o hodinu déle či budete muset přestupovat v půlce cesty na jiný prostředek. Hlavně v Highlands není hustá frekvence silnic, proto objížďky díky nehodě či přírodním podmínkám nejsou jednoduché. (Z osobní zkušenosti, když jedete z Highlands do Glasgow, občas autobus vůbec nepřijede díky nepředpokládané situaci na vozovce.)​

Vlak

Pokud plánujete výlety za hranice města, určitě doporučuji tuto možnost dopravy. Síť železnice je velmi hustá. Ve všední dny spojení mezi Edinburghem má 15 minutový interval a jen o něco málo delší do dalších okolních měst.

1) Glasgow má dvě hlavní nádraží (Central Station a Queen Street), proto si dvakrát zkontrolujte, z kterého odjíždíte. Jsou od sebe chůzí 10 minut v centru. A navíc každé z nádraží má Horní a Spodní kolejové patro. Důkladně čtěte pokyny na jízdence a nebojte se zeptat. Na nádražích je personál, který je ochotný poradit.

2) Lístky lze koupit v daný den na přepážce či v automatu nebo online (viz odkaz níže). Doporučuji plánovat dopředu a koupit si lístky v předstihu. Často jsou levnější, pokud jedete delší vzdálenost a kupujete minimálně 2 dny předem. Na jednodenní trip se určitě vyplatí Open Return ticket. Vyjde velmi výhodně, avšak je zde potřeba hlídat Off-Peak (spoje mimo špičku). Off-Peak je celý den o víkendu, ale pro všední dny se bohužel různí od spoje. Proto zkontrolujte na webu nebo se zeptejte na přepážce.

Ferry

Přímo v Glasgow lodě nejezdí, ale pokud dojedete vlakem (nebo jinak) k moři do Largs, Gourock či Wemyss Bay, můžete si udělat jedno- nebo vícedenní výlet na ostrovy jako Arran, Bute či Cumbrae. Na lodi je občerstvení a můžete cestovat i autem. Na webu níže se dozvíte destinace a denní odjezdy. Jedno upozornění. Předem se podívejte na předpověď počasí. Ferry se za vysokého větru ruší.

Letadla

Skotsko má mnoho menších letišť, ale jen 3 jsou využívána mezinárodně. Glasgow, Edinburgh a Prestwick. Hlavní vytíženost padá ale na první dvě jmenovaná, odkud rovněž pravidelně odletájí spoje do ČR. Z Glasgow (Paisley) je to společnost Jet2 a z Edinburghu Raynair a Easyjet.