Tropický les v Glasgow – Victoria park

Co vidět

Victoria Park nabízí udržované okrasné záhony květin, lány zeleného trávníku, rybník, zákoutí na sezení, hřiště a unikátní fosilní pozůstatky dávných dob zaštítěné názvem Fossil Grove.

Jak se sem dostat

Poloha parku je trochu dál z centra. Pokud se chcete vydat pěšky, tak základní směr je severozápad, po proudu podél řeky Clyde. Z centra minete Hydro Arénu, Riverside museum, přejdete most přes řeku Kelvin a pak přes město k parku. Pěšky vám to zabere určitě hodinu minimálně z centra. Jezdí sem autobusové linky 4 na zastávku Balshagray Avenue nebo linky 1 na zastávku Fossil Grove.

Victoria Park, by flickr.com, Euan Fraser

Okno do historie

Když jsem listovala knihou Land of mountain and flood (Země hor a záplav) z mojí knihovny, narazila jsem právě na Fossil Grove a dost mě překvapilo, jak unikátní místo Glasgow má. Kniha se celkově zaměřuje na geologickou historii Skotska. Jak vnikala krajina, proč je zrovna tenhle kopec tady, proč zrovna tudy teče řeka nebo jestli na daném místě ve Skotsku byla sopka nebo ledovec. Nebo obojí. A Fossil Grove jednu tuto stránku přírodních dějin odkrývá.

Určitě každý si umí představit tropický les nacházející se třeba v dnešní Brazílii či na Papua Nové Guinee nebo kdekoliv jinde. Vysoké listnaté stromy, zelená barva, hojnost květin a živočichů, všudypřítomná vlhkost a teplo. A naopak si dejte před oči krajinu dnešního Skotska. Travnaté planiny, skalnaté kopce, větrno, chladno, deštivo, přírodě jakoby chyběla barva a stromů je tu pomálu. A co když vám řeknu, že ta zelená krajina plná života kdysi dávno byla přesně na tom samém místě, jako je dneska ta drsná příroda severu?

Odhadovaná podoba pralesa. Zdroj: www.rampantscotland.com

Jak je to možné?

Už na základní škola nás učili, že existoval kontinent zvaný Pangea. To si asi pamatuje každý. Pak, že se začal rozpadat, hýbat, trvalo to nějaký čas, který si určitě nikdo nepamatuje, protože to šlo mimo naše chápání a pak skok a máme naši současnou planetu. Dnes se řeší globální změna klimatu, ale taky máme dané hranice států, turismus, politickou a hospodářskou stránku. A vše hraje významnou roli v utváření našeho osobního názoru.

Vývoj kontinentů během 450 milionu let. Zdroj: Cambridge Earth Sciences

Stáří naši planety je odhadováno přibližně na 4,54 miliardy let. Nepředstavitelné a asi pro většinu z nás nepodstatné. Beru to. A je vám blíž, když zmíním období před více než 310 miliony lety? Ne? Mně vlastně taky ne. Jak si to máme představit. Ale co tohle přiblížení:

Obdélník značí britský ostrov během karbonu. Zdroj: fossilgroveglasgow.org

Před více jak 310 miliony lety probíhalo období nazývané karbon nebo-li Carboniferous. Bylo součástí prvohor a v překladu název tohoto období znamená – obsahující uhlí. Tedy období, kdy byly na Zemi jedinečné a ideální podmínky pro tvorbu uhlí. Jen díky tomuto období mohly proběhnou průmyslové revoluce a my máme elektřinu a teplo.

Fossil Grove

A právě z tohoto období, před více jak 310 miliony lety, se dochovalo 11 pařezů, které se dneska nacházejí v glasgowském Fossil Grove ve Victoria Parku. Areál zahrnuje domek se zkamenělinami pařezů a venkovní prostory, kde přímo na skalnatých útvarech můžete pozorovat uhelné žíly. Domek samotný s fosíliemi nemusíte navštívit a ani není často přístupný veřejnosti. Rozhodně ale stojí za návštěvu okolí, kde informační tabule popisují na co se zaměřit při pozorování skal. Zahrňte toto místo do vašeho povědomí o Glasgow. Je tu a říká tolik informací o světě a historii planety.

Fossil Grove, 2020. Zdroj: www.drookitagain.co.uk
Fotka hornin z Victoria Parku hned u Fossil Grove. A s vysvětlením, že dole je sedimentární pískovec, co pohřbil mimo jiné dochované pařezy a nad je dolerite, hornina s mnoha žílami (sill) uhlí – stromy v bažinách. Zdroj: fossilgroveglasgow.org
Současný průřez naleziště. Zdroj: fossilgroveglasgow.org

Čas, planeta a lidé

Uhlí, těžené v okolí Glasgow ale i jinde po světě, je právě ze stejného období, ze stejného pralesa, jako pochází tyto pozůstatky stromů. Pamatujete si kolik milionů let to bylo? A jak rychle, že to uhlí zvládáme vytěžit? Artefakty stromů ve Fossil Grove stály kdysi dávno v tropickém podnebí jednoho pradávného kontinentu Pangea. Sahaly do výšky až 30 m a měly dlouhé úzké listy. Okolo nich byla úplně jiná fauna a flora, které dnes již neexistují. Avšak místo pevné půdy rostly stromy v bažinách, které právě mohly za vznik specifických podmínek pro vznik uhlí.

Proces vzniku zkamenělého pařezu ve Fossil Grove. Díky přítomnosti velkého množství vody se kmeny mohli přeměňovat v uhlí, ale spodní části pohřbené v sedimentu a zemi byly zakonzervovány a zkameněly. ; Zdroj: fossilgroveglasgow.org

Podívejte se na video (v angličtině) o Fossil Grove

Moje zamyšlení

Ve mně takové uvědomění vyvolalo určitou hlubší potřebu se zamyslet a více se vzdělávat.

Naše planeta pracuje v obrovském a těžko představitelném měřítku. Kontinenty jsou v neustálém pohybu. Hladina oceánu se historicky měnila, sopečné činnosti bylo více, byla úplně jiná živočišná i rostlinná skladba a složení atmosféry kolísalo v jednotkách procent a ne setinách.

Přírodní zdroje – fosilní paliva se vyčerpávají. Dnes se mluví o velkém vlivu člověka na změnu chodu planety. S čím naprosto souhlasím. S čím už ale nikoliv je, že máme zachránit naši planetu, která umírá. Přijde mi to jak odosobnění problému. Lidé žijí na Zemi, ale málo se zajímají o to, jak funguje a co se stene, když něco spustíme. Mluví se obecně o umírání naší planety, ale není to spíše o vymírání lidské rasy? Není spíše ta v ohrožení? Ničíme si podmínky pro náš život.

Zachovejme si přírodu, protože se nám v ní žije dobře a protože obnova trvá ták dlouho. Čtěte. Vzdělávejte se. V čemkoliv.

Více informací v angličtině na webu https://fossilgroveglasgow.org/

autor úvodního obrázku: Rosser1954

MAPA, kde najít v Glasgow (zelená ikonka stromu)


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *