The Lighthouse – z výšky celé město

Co vidět

Pokud chcete nějaký čas strávit pod střechou, obdivovat umění, dozvědět se více o glasgowském architektovi Ch.R.Mackintoshovi, koupit si suvenýr, podívat se na město z vyhlídky, vychutnat si šálek kávy a zakončit návštěvu jídlem ve skvělé italské restauraci, tak tohle místo je přesně pro tebe. The Lighthouse je volně přístupný veřejnosti.

Jak se sem dostat

Maják najdete úplně v centru města. Je sice trochu schovaný “za rohem”, takže na něj nenatrefíte na hlavní třídě, ale ulice Mitchell Street je první ulicí západně od Buchanan street, takže stačí projít jedním průchodem (Mitchell Lane) a jste tam.

Ulička mezi Buchanan Street a Mitchell Street vedoucí k The Lighthouse, by katebee

Podrobněji

Samotný The Lighthouse je pouze novější součástí veliké budovy, sloužící dříve jako zázemí novin The Glasgow Herald.

Jako návštěvník Glasgow jste jistě nemohli přeslechnout věhlasné jméno glasgowského architekta Charlese Rennie Mackintoshe. Pokud ale nějakou náhodou jeho jméno slyšíte poprvé, tak věřte, že ve spojitosti s Glasgow, ne naposledy. Ačkoliv ne ještě uznávanému architektovi, dostalo se mu nabídky v roce 1893 navrhnout nové kanceláře pro noviny The Glasgow Herald společně s vodárenskou věží, která by pojala více než 8000 galonů vody. A právě tato jeho první veřejná zakázka ho zařadila do povědomí lidí a stal se tak od roku 1895, kdy byla věž dostavena, uznávaným architektem.

Dodnes je architekty tato budova vnímána velmi pozitivně a proto není překvapením, že přímo v těchto prostorách má sídlo Skotské centrum designu a architektury (Scotland’s Centre for Design and Architecture) a samotnému Mackintoshovi je věnována stálá exhibice ve 3.patře, kde si veškerá jeho díla a životní příběh můžete v klidu projít. Kromě této výstavy jsou v prostorách pořádány dočasné instalace, přednášky, workshopy a jiné kulturní akce a setkání.

Jste-li milovníkem věží a točitých schodišť, tady se vám bude líbit. Designové schodiště se 135 schody vede na venkovní vyhlídku, kdy za lepšího počasí lze vidět střechy celého Glasgow. Vstup na toto schodiště není v přízemí, ale až ze 3.patra – z exhibice o Mackintoshovi.

Pro ty, kdo nejsou příznivci této výškové turistiky, je zde k dispozici výtah, který končí u podkrovní kavárny Doocot (Dovecot), která je v prostorách bývalého holubníku místních novin. Bohužel by ale tato kavárna potřebovala více hostů a povznést úroveň. Kávu mají ale dobrou.

Schodiště v The Lighthouse, zdroj: TheNational

TIP: Při stoupání do 3.patra na exhibici Mackintoshe nebo při opačném směru, běžte po pevném schodišti. Mají v každém mezipatře originální obrazy muže a ženy v kombinaci s vtipnými popisy.

V přízemí Mackintoshovi věže jsou informace, obchůdek se suvenýry a skvělá italská restaurace SUGO, kterou všemi deseti doporučuji. Připravují pouze čerstvé těstoviny a cenově je nabídka více než příznivá. Prostory jsou řekněme “jako kdyby zde byly dříve novinové tiskárny”. Kapacitou pojme přes 200 lidi a i tak se zde večer čeká na místo. (pozn. ve městě je ještě Paesano, stejný majitel, podobný styl italské restaurace, ale hvězdou večera je nejlepší pizza v Glasgow)

The Lighthouse, by katebee

O Mackintoshovi a co dalšího vidět v centru města opět v dalším článku.

Zdroj: Kniha: 111 Places in Glasgow that you shouldn’t miss; Wikipedia, discoverglasgow.org


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *