Ta angličtina! A moje TIPY!

Jak jsi na tom s angličtinou, s jazykem, kterým mluví každý?

Pro mne tohle slovo už pár let patří do mých top 10 věcí, které opravdu chci umět, ale stále se mi nedaří pokořit ten level spokojenosti. Abych si sama mohla říct, well done. Je to pěkná dřina, ti povím. Výmluvu v podobě, “ve škole jsem měla jen němčinu – úspěšně zapomenutou, tak nemám šanci se dobře naučit v dospělosti anglicky” jsem si zavrhla už na začátku. Místo toho mě uklidňují jiní cizinci, že taky nejsou 100% ve svém vyjadřování, a i tak si jdou za tím, co chtějí. A to je podle mě ten klíč k úspěchu! Jít si za tím. I když to jde pomalu.

Skoro každý den trávím kratší či delší čas procvičováním tohoto jazyka. Trvalo mi ale, než jsem si našla vhodné materiály, které mi sedí . Abych z nich dokázala vytěžit jak potěšení, tak hlavně efektivní způsob učení se. Teď se s tebou o pár tipů a zdrojů podělím.

Photo by Malte Wingen on Unsplash

1.Luke’s podcast – Luke je původem z Liverpoolu, teď ale se svou ženou bydlí ve Francii. Je učitelem angličtiny, stand-up umělec, příležitostný hráč na kytaru, otec a přirozeně vtipný člověk, který se především prezentuje svým týdenním podcastem. O čem je? O všem. A to mě na tom baví. Délka jednoho dílu je okolo 1 hodiny a většinou je zaměřen na jedno téma. Zve si hosty, pořádá online sessions, mluví o svém soukromém životě, zpívá a hlavně tě baví. Mluví velmi srozumitelnou angličtinou, takže neboj, Scouse akcent nejde poznat. A občas vypíchne nějaké anglické výrazy, které stojí za to si zapamatovat. Dílů už je skoro 700 a pořád přibývají. Doporučuji.

2. Speak better English podcast a lekce v Easy Peasy English Club. Harryho jsem objevila poměrně nedávno. A v obrovské kupě podcastů a youtube videí jsem u něj zůstala. Jeho materiály mě baví. Zmíněný podcast je maximálně 15 min dlouhý a vždy uvádí slovíčka, výrazy a věty o konkrétním tématu. Kvůli této délce si pouštím podcast víckrát a takto se snažím si výrazy vžít. A vracím se k nim. Dobře vysvětluje. A jeho další projekt jsou lekce angličtiny Easy Peasy English Club. Roční členství je zpoplatněno 60 librami, ale za mě rozhodně nelituji. Pohromadě je 6 kurzů které pokrývají angličtinu od gramatiky, poslechu, domácích úkolů, tréninku rozhovorů po skvělé vysvětlení. Ani nevím jestli stihnu všechny materiály projít za ten rok. Na jeho webu je mnoho materiálu i volně dostupných. Doporučuji.

3. IELTS. Připravuji se na tyto mezinárodní zkoušky, které jsou vhodné pro cizince, když hledají kvalifikovanou práci nebo se hlásí na univerzitu. Nebo si prostě sami pro sebe chtějí dokázat, že na to mají. Můj hlavní důvod je ten třetí, který by mi ale měl pomoci i k té práci. Je to můj cíl, kvůli kterému se denně věnuji angličtině. A mě to funguje. Příprava mě nutí si procvičovat všechny části jazyka – tedy psaní, poslech, čtení a částečně i mluvení. Hlavní inspiraci jsem našla na webu IELTSLiz, kde Liz ve videích a článcích dává tipy a vzorové odpovědi ke zkoušce. Doporučuji. Další dobré zdroje jsou IELTS Podcast a na na Facebooku Ielts Updates And Recent Exams.

4. Online slovník. Moje anglická lektorka mi jednou doporučila WordReference a tak jsem si na tento slovník zvykla, že ho mám na ploše v telefonu na první straně a používám ho denně. Výslovnost, věty, překlady, synonyma. Jednoduše. Stane se ale, že ne všechno tady najdu, pak se obracím třeba na stránku Cambridge dictionary Doporučuji.

5. Český web Help for English a přidružený English me. Jsou zde nekonečné zdroje slovíček, srozumitelného vysvětlení a cvičeních na procvičování. Stanovíš si pro sebe ideální level a směle do tréninku.

6. Šestý tip jsou rady. Nestresuj se, že jim vše nerozumíš. Oni si často taky nerozumí. Pokud tě chytne takováhle nálada, pusť si třeba na YouTube videa s britskými akcenty . Výslovnost určitých slov si musíš zapamatovat, protože angličtina není logický jazyk. Prostě poslouchej a opakuj pořád dokola. Čti v angličtině zprávy, články a zkus si zapamatovat 1-5 slovíček. Víc mi moc nefunguje. A pak si je opakuj. Rad bych mohla asi dát hodně, ale každý má jiný způsob učení jazyka.

6. Na závěr ještě jedno motivační video o polyglotech od slovenské polyglotky Lýdie Machové. Smekám, já takové ambice nemám. Ale je fajn si poslechnout, že opravdu každý se učí jazyk jinak. Je to jenom o tom si najít svůj styl.

Kdybys někdy bojoval s motivací nebo hledáním parťáka, který by v tom učení byl s tebou za jedno, ozvi se. Mně metoda motivace funguje asi nejlíp a parťáků není nikdy dost.

katebee


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *