Symboly města a jejich legendy

Lampy před katedrálou, skla na autobusových zastávkách, univerzita Glasgow a mnoho dalších nese vyobrazení 4 symbolů – stromu, ptáka, ryby a zvonu. Já vám odhalím, co se pod nimi skrývá.

Symboly na autobusové zastávce

The coat of arms of the City of Glasgow

Nebo-li znak města Glasgow. Město se jím pyšní od roku 1866, vytvořil ho Lord Lyon a je tvořen právě 4 symboly spojenými s patronem a zakladatelem Glasgow svatým Mungem a jeho životem. Strom, pták, ryba a zvon byly zvoleny jako hlavní motivy čtyř legend, které se o něm dochovaly. A jak zní ty legendy?

Legendy

Strom: Mladý Mungo měl za úkol sledovat plamen ohně, jenže usnul a jiní chlapci oheň uhasili. Když to Mungo zjistil, pomocí zmrzlé lískové větve oheň opět obnovil.

Lampa před katedrálou. Strom, co vypadá jako palma, by měl znázorňovat lísku. by katebee

Pták: Učitel mladého Munga měl rád ptáky a zejména robiny. Jednoho robina jeho žárlivý vrstevník zabil. Mungo si vzal však tělo ptáčka do ruky a modlil se tak usilovně, až pták obživl.

Mural St.Mungo na High street od Smug

Ryba (a prsten): Dle legendy, král území Strathclyde daroval své ženě prsten. Ta ho však dala svému milenci, který ho ztratil. Král chtěl ale prsten vidět s výhružkou, že královnu jinak zabije. Milenec se svěřil Mungovi a žádal o pomoc. Ten vyslal mnicha, ať uloví rybu v řece Clyde. Stalo se tak. Mnich přinesl lososa a když mu rozřízli břicho, byl zde prsten. Krize zažehnána. Zajímavostí je, že ryba s prstenem je ve znaku Glasgowských biskupů již od 13.století.

pečeť biskupů

Zvon: Samotný papež daroval zvonek svatému Mungovi. Zvonek se stal od 15.století výrazným symbolem města a svolával lidi k modlitbě.

Mnoho lidí si pamatují tyto symboly i díky veršům:

Strom, který nikdy nevyrostl. Pták, který nikdy nelétal. Ryba, která nikdy neplavala. Zvon, který nikdy nezvonil.

Mungo také vyžadoval, aby všechna kázání obsahovala slova: “Lord, let Glasgow flourish by the preaching of the word”. To bylo zkráceno na “Let Glasgow Flourish” a platí jako motto města dodnes.

“Let Glasgow Flourish”

Takže až budete míjet autobusovou zastávku, všimněte si potisků na sklech. Nebo na všech odpadkových koších a autech městské údržby. Tam a na mnoha jiných místech ve městě znak města Glasgow najdete.

úvodní obrázek znázorňuje logo Glasgow City council

zdroje: theglasgowstory.com , glasgowlive.co.uk


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *