St.Enoch – světice obchodního domu

V centru města mezi ulicí Argyle street a řekou Clyde se nachází náměstí a obchodní centrum St.Enoch. Dnes se obchodní centrum ničím neliší od jiných po Evropě, ale co byste viděli, kdybyste žili před 300 nebo i jen 100 lety? A proč název St.Enoch?

Proč St.Enoch?

Pro odhalení názvu musíme daleko do historie. Město Glasgow bylo založeno dle legendy svatým Mungem v 6.století. A jeho matkou byla právě St.Enoch (nazývána v průběhu doby mnoha jmény jako Tenau, Tenus, Thenew a dalšími), která je spolu s Mungem patronkou města. Říká se, že v prostorách dnešního náměstí St.Enoch byla pohřbena a ve středověku na její počest zde vystavěli kapli. Což jde i rozpoznat z mapy z roku 1547 níže. Ulice Trongate a část Argyle byly spojeny v jednu nazývanou St.Tenus Gait. A také je zajímavé si všimnout, že park Glasgow Green byl mnohem rozsáhlejší, než je dnešní podoba.

Glasgow (1547), zdroj: theglasgowstory.com

Památka na St.Enoch

V 18.století za doby obchodníků začaly přibývat budovy, zmizel zelený trávník s pasoucími se ovcemi i hřbitov a kaple byla přebudována na kostel. Kostel, který v roce 1926 ustoupil parkovišti a modernizaci města. A tak zůstal název ikdyž jeho původ už málokdo ví.

Podrobněji od průmyslové revoluce

V 19.století, s příchodem průmyslové revoluce a díky zámořskému obchodu, Glasgow bohatlo a ruku v ruce stavělo nové budovy a rozšiřovalo se. Zlomový moment pro využívání prostoru náměstí St.Enoch nastal s příchodem železnicea metra. V centru města se pokládali koleje a v 1876 byla otevřena železniční stanice St.Enoch s 12 nástupišti a dvěma halami a s hotelem, jak ukazuje fotografii. Hotel stál v přední části nádraží a pojal až 200 hostů. Platil za největší hotel ve městě a úplně první budovu v Glasgow vybavenou elektrickým osvětlením.

Největší poctou pro nádraží byl příjezd královny Viktorie 22.srpna 1888, aby si prohlédla mezinárodní výstavu v Kelvingrove parku.

St.Enoch železniční stanice; zdroj: Ossian Lore

Během 20. století se měnily vlastníci železnice, Glasgow se potýkalo s úpadkem a kvůli zefektivnění dopravy byli cestující přesměrováni pouze na dvě vlaková nádraží využívaná dodnes. Uzavření železniční stanice proběhlo 27.června 1966 a tím byla uzavřena kapitola vlaků na St.Enochu. Tedy těch viditelných, protože v podzemí stále jezdí metro. V roce 1974 byl uzavřen i hotel a v roce 1977 byl celý komplex zdemolován. Dnes byste stěží hledali známky po kolejích. Možná snad bývalý domek na výdej lístků a vstup do metra uprostřed náměstí St.Enoch, který se dochoval a dnes slouží jako kavárna.

Jak šel čas od roku 1782, by www.researchgate.net
1970’s, modernizace metra, by glasgowlive.co.uk

Obchodní centrum

Další kapitola St.Enoch byla výstavba obchodního centra. Začala se psát v roce 1985, kdy byl položen základní kámen prvnímu nákupnímu centru ve Skotsku. Slavnostní otevření proběhlo 25.května 1989. Po mnoho let toto obchodní centrum udávalo hlavní směr maloobchodního sektoru v Glasgow i celém Skotsku.

Buchanan street, St.Enoch; by Jan Vávra

Ze St.Enoch Square je hezký pohled nahoru na Buchanan Street, což je nejrušnější pěší zóna města. Náměstí je rovněž skvělý výchozí bod pro městskou turistiku. Můžete zde nastoupit na metro, vydat se do centra nebo dojít k nedaleké řece, kde vedou příjemné chodníky podél řeky.

zdroje:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *