Skotská Singerovka

S názvem Singer jsem se setkala jako dítě, kdy můj táta opravoval boty právě na strojích, které na stojanu nesly obrovský název Singer. A obecně si myslím, že v povědomí hospodyň, které rády tvořily šitím, platila dříve tato značka jako záruka kvality. Dnes je firem vyrábějící tyto praktické domácí i výrobní pomocníky nespočet.  Jaké ale bylo pro mě překvapivé zjištění, že Glasgow a firma, která přišla první na trh s šicími stroji, mají mnoho společného.

Severozápadně od Glasgow leží město Clydebank a pokud přijedete vlakem, můžete vystoupit na zastávce nesoucí název Singer. Tato stanice byla otevřena v roce 1907 za jedním jediným účelem. A to,  aby usnadnila zaměstnancům dojíždění na své pracoviště. Do největší továrny na výrobu šicích strojů na světě na počátku 20.století. Ano. Ač Singer Company je původně americká firma, právě Glasgow je oslovilo svou lokalitou, dostupnou levnou pracovní sílou, výrobou železa a dobrým zázemím (přístav a železnice) pro distribuci strojů do světa. Ve své největší slávě dávala firma práci více jak 16 000 lidem a platila za světového lídra ve výrobě strojů.

Podrobněji

Zakladatel americké firmy Isaac Merritt Singer, který navrhl nový design pro šicí stroje, sklidil obrovský celosvětový úspěch. Od poloviny 19.století se jeho firma Singer stala světovým lídrem ve výrobě a začala expandovat do jiných států a kontinentů. Ve Velké Británii se poptávka po strojích těšila vzestupu, proto se v roce 1867 rozhodla založit i zde svou pobočku. A díky příznivým okolnostem se ukázalo Glasgow jako tím nejlepším místem, kam investovat. Prvotní továrna se otevřela v centru města na John Street (v těsné blízkosti radnice a Strathclyde univerzity). Následoval přesun výroby do větších prostor v roce 1882 do části Glasgow – Bridgeton (u parku Glasgow Green), avšak hlavní a významná historie firmy Singer je spojena s komplexem budov v Kilbowie v Clydebank dokončeným o pár let později.

zdroj: autor neznámý, wikipedia

Firma prošla úspěšně oběma válkami, stále přibírala nové zaměstnance, modernizovala prostory, navyšovala meziročně čísla vyrobených šicích strojů. Vrchol produkce je připisován 60. letům, kdy společnost zaměstnávala více jak 16 000 lidí a množství vyrobených strojů se pohybovalo každoročně okolo milionu. Vše se zdálo na skvělé cestě až do počátku 70.let, kdy prudce poklesla poptávka a firma se začala potýkat z velkými finančními potížemi. Brány pro zaměstnance se naposledy otevřely v červnu 1980. Komplex pak už jen chátral a byl srovnán se zemí v roce 1998.

Singer Company stále funguje a stále si můžete koupit moderní šicí zdroj. Avšak ta více jak 100 leté skotská slavná odnož již je zaprášena historií.

 Co vy, také jste měli doma černou (skotskou) Singerovku?

zdroj: https://pixl.varagesale.com/

zdroj úvodní fotografie: https://www.vintage-sewingmachines.co.uk/

zdroje k článku: theglasgowstory.com, en.wikipedia.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *