Projekty, které fungují

San Francisco: Jak město s více než 800 tisíci obyvateli vzdělává lidi a razí heslo Zero Waste

Nikdy jsem v Americe nebyla, takže veškeré mé poznatky a zdroje jsou čistě z médií. Což mi ale nebrání se s vámi o jejich přístup ke komunálnímu odpadu podělit. Nemohu říct, jak to funguje v San Franciscu z vlastní zkušenosti, ale díky filmu Kiss the Ground, kde jsem poprvé narazila na tento projekt, jsem popeláře v praxi viděla alespoň zprostředkovaně. Tento americký snímek o půdě, zemědělství a koloběhu látek určitě doporučuji shlédnout. Více o něm v mém příspěvku: Kiss the Groung.

Lídři města se postavili velmi otevřeně proti emisím vznikající v důsledku spalování a rozkladu směsného odpadu a dnes je San Francisco vlajkovou lodí mezi americkými městy. Společně s firmou Recology si stanovili vysoké cíle v odpadové politice města a razí heslo Zero Waste (Co je Zero Waste?). Spolupracují s mnoha dalšími firmami, které odkupují vytřízený odpad a přeměňují ho na druhotné suroviny nebo kompost.

Od roku 2000 se jim stále daří plnění jejich vytyčených cílů. Naposledy, na Summitu o změně klimatu 2018 si stanovili tyto mety:

  1. Omezit vznik tuhého komunálního odpadu o 15% do roku 2030
  2. Snížení ukládání odpadu na skládky a spalování o 50% do roku 2030

A jakou mají strategii? Od roku 2009 mají všechny domácnosti i firmy povinnost třídit odpad do tří kontejnerů. Recyklovatelný, kompostovatelný a zbylý. Což není nic výjimečného i v jiných zemích, jako třeba v Británii, kde bydlím. V San Franciscu mají ale tým lidí zvaný Environment’s Environment Now, který popelnice kontroluje a pokud zjistí, že se třídí špatně, tak nalepí samolepku. A další týden se vrátí na místo činu, zda se dotyční „poučili“. Firmy zase dostávají výstražné dopisy. Prý k pokutám sáhnout až v krajním případě, ale nemůžu soudit, zda je to pravda. Samozřejmě nechybí ani osvěta, kterou se snaží šířit mezi lidi celoročně. Díky webu či informačním letákům se lidé dozvídají, jak správně třídit a co s věcmi, které se do recyklovatelného kontejneru dát nedají. No a pozitivní stránka pro obyvatele města je taky ta, že pokud se jim povede vytřídit svůj odpad pouze do recyklovatelných nádob, tak nemusí platit za odvoz. Což mi přijde skvělý, jelikož ne všichni se zajímají, co se s odpadem děje, když už jednou opustí jejich ruce. Ale to, že jim zbude víc v peněžence zapůsobit může.

Myslím si, že mnoho zemí v Evropě je také na dobré cestě, i když osvěta a vzdělávání lidí je nekončící a zásadní. O Evropě ale jindy. Tady v tom příspěvku jsem vám chtěla přinést pouze a jen San Francisco, které mě zaujalo během shlédnutí zmíněného filmu.

Pokud si chcete přečíst více o San Franciscu, zde je pár odkazů:

zdroj úvodní fotky: pixabay.com/Free-Photos