Pod lupou

Růžičková kapusta

Pro mě, jako člověka žijícího v Británii, je už přirozené, že od podzimu je doslova boom s těmito zelenými zeleninovými kuličkami. Každoroční obrovské kupy v obchodech vrcholí s příchodem Vánoc, kdy většina Britů připravuje tradiční hody (25.12.), kde kromě masa, omáčky, dezertů nesmí chybět právě růžičková kapusta.

Já osobně mám k této zelenině hodně vřelý vztah. Již od mala se často objevovala na našem stole. Úplně nejradši ji mám v kuřecím vývarů. Dneska si ji ale dopřeji o poznání méně, jelikož polovička domácnosti ji na chuť nepřišla, tak musím čas od času soukromničit.

Jak to máte vy s růžičkovou kapustou vy?

Zamysleli jste se ale někdy – kde nebo kdy – je tahle zelenina pěstovaná? Jelikož mi přišla dneska v mém veg boxu od místního farmáře, tak jsem se rozhodla tomu přijít na kloub.

Brussels Sprouts

Pod tímto názvem byste zelené kuličky hledali v obchodech v anglicky mluvících zemích. Ale proč Brussels? Má tahle zelenina něco společného s Bruselem?

To víte, že má. Původ. Některé zdroje sahají až do 5.století, avšak hlavní kultivace rostliny začala v 16. století právě v okolí hlavního města Belgie a rovněž ji tady začali prvně ve větším pěstovat.

Jak se stala (nejen) vánoční zeleninou?

Rostlině nevyhovují průměrné měsíční teploty vyšší než 21°C, ale zase pod 7°C už jí začíná být zima. Což dobře pasuje na období podzim až jaro v mírných oblastech s vlivem oceánského klimatu. Tedy žádná velká vedra v létě ani mrazy v zimě.

zdroj: pixabay.com/FlorinBirjoveanu

Kde se tedy nejvíce růžičková kapusta pěstuje dnes?

Evropské prvenství nese Nizozemsko, následované Velkou Británií a Německem. V Americe mají svou vlajkovou loď jménem Kalifornie, následovanou s menšími čísly Washingtonem a státem New York.

Konkrétní čísla jsem nenašla. Ale pokud by někoho zajímala čísla alespoň všech brassicas, tak se může mrknout na oficiální stránky FAO  http://www.fao.org/faostat/en/#data/QC. (Musíte si se stránkou trochu pohrát – z možností v items vyberte cabbages and others brassicas nebo co vás napadne. Podle mě je skvělé znát tento zdroj dat a informací.)

Jak že to roste růžičková kapusta?

Velmi podobně jako třeba květák či hlávková kapusta na polích v řádcích. Sklízí se přibližně po 3 měsících buď průběžným otrháváním nebo useknutím celého stonku.

Nějaké přidané hodnoty?

Na rozdíl od většiny zelené zeleniny má růžičková kapusta poměrně vysoký obsah bílkovin. Postrádá však celé spektrum esenciálních aminokyselin. Současný výzkum naznačuje, že konzumace nejen kapusty, ale i ostatní brukvovité zeleniny (viz níže) může nabízet ochranu před některými formami rakoviny (Zdroj 2).

Dobré vědět!

Růžičková kapusta, zelí, kapusta, brokolice, květák, kedlubna a kale jsou úplně jeden a ten samý druh košťálové rostliny známé jako Brassica oleracea (česky Brukev zelená). Že na to nevypadají? Je to ale tak. V průběhu stovek let byly vyšlechtěny, aby se upřednostnily vždy určité části a vlastnosti rostlin.  Dnes proto poupata jíme u brokolice a květáku, postranní pupeny u růžičkové kapusty, koncový pupen u zelí a kapusty, stonek u kedlubny a listy u kalu.

Zdroje a další čtení

  1. Carew, H. John (2019) Michigan State University, East Lansing, Michigan. DOI:https://doi.org/10.1036/1097-8542.097700 online: https://www-accessscience-com.libezproxy.open.ac.uk/content/097700
  2. https://web-extension-illinois-edu.libezproxy.open.ac.uk/veggies/brusselssprouts.cfm
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Brussels_sprout

zdroj úvodní fotky: katebee