ROGUE ONE

“pouliční umělec, graffiti, murals”

Pokud jste v Glasgow alespoň jednou byli, určitě jste si nejedné graffiti všimli. Samozřejmě je tvoří mnoho umělců a já vám zde představuji jednoho z nich – Rogue One. Celkově mám tyhle kresby, kterým se říká murals, ráda. Samozřejmě ty povedené, ne ty nápisy, kterým nerozumím. Podle mě, dost oživují město a ač si to neuvědomujeme, zlepšují náladu.

Rogue-One je Glasgowský street-artový umělec, vlastním jménem Bobby McNamar, patřící mezi přední tvůrce známých murals (graffiti) po městě.Jeho umělecké jméno bylo inspirováno postavou Rogue Trooper z britského komiksu 2000ad.

Loutky na John street od Rogue-One, by rague-one

V dětství byl velkým fanouškem hip-hopu a četl časopisy o graffiti. Toužil být umělcem a tyto dva aspekty ho ovlivnily natolik, že se vydal na svou vlastní sprejerskou dráhu.

Své dovednosti prezentuje více než 15 let a inspirací mu je samotné město, ke kterému má velmi pozitivní vztah. Miluje osobitost Glasgow, jeho kulturu, architekturu, hudební a klubovou scénu, módu a především lidi. Jeho kresby mají široký záběr, ale sám nazývá svou techniku fotorealistickou. Tedy, chce se přiblížit při své tvorbě realitě co nejvíce to jde. Věnuje se kresbě postav, šablonám, plátnům, 3D i rozsáhlým produkcím. Ve svých dílech nechce předávat žádnou konkrétní zprávu, ale spíše jen rozesmát lidi a předat dobrý pocit.

Pirátka Lola v areálu the Barras (tržnice,bazar) – Rogue One, by katebee

Nechává se inspirovat tvorbou ve městech jako jsou Londýn, Paříž, Sydney a samozřejmě kolíbkou graffiti New Yorkem. V některých těchto městech jeho kresby najdete, ale touží po více takových příležitostech.

Ve volném čase se rád věnuje modelování, malování, stavbě diorámat a nebo taky sbírá přilby. Do přírody rád vyrazí jako turista, horolezec nebo snowboardista.

Ch.R.Mackintosh, na budově The Clutha u řeky Clyde – Rogue One; by katebee

Jeho díla si můžete prohlédnou na jeho facebooku či streetartovém blogu.

Tak které malby znáte a víte, kde jsou umístěné? Které vás zaujaly nejvíc? Které vás překvapily?


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *