Queens Park

Rozlehlý park pojmenovaný po královně Mary Queen of Scots v jižní části města nabízí klidné posezení, mnoho spletitých cest na procházky, ale i blízkost dobrých podniků. Tohle místo jsem navštívila nespočetněkrát a určitě doporučuji pokud si chcete udělat piknik, házet frisbee nebo se třeba vyfotit s veverkou.

Veverka popelavá, Queens park, by katebee

Co vidět

Samozřejmě zeleň, stromy a mnoho invazivních veverek popelavých. Ale také je park známý pro svůj pár labutí, které hnízdí od roku 2018 na horním zrekonstruovaném rybníku a každoročně jsou středem pozornosti se svými mláďaty. Větší spodní rybník slouží jako pozorovací plocha ptactva, kde kolem něj posedávají lidé a hrají si děti. Mnoho zelených ploch i zákoutí na sezení, skvělé trasy pro běžce, venkovní hřiště pro děti, ale i sportoviště jako tenisové kurty, basketbalové hřiště či venkovní posilovna v parku nechybí. Všechna sportoviště jsou bezplatně přístupná a pouze na tenisové kurty je nutná rezervace. Park má i svůj amfiteátr, kde se pořádají kulturní akce, nebo vyhlídkové místo, kde jsou krásně vidět kopce na sever od Glasgow nebo věž univerzity. Jako na fotce.

Glasgow z Queens Parku, foceno by Jan Vávra
Amfiteátr v Queens parku, by katebee

Jak se sem dostat

Jak už jsem zmínila, park najdete v jižní části města na konci ulice Victoria Road nebo přiléhá k Pollokshaws Road, což je ulice na vzestupu s mnoha příjemnými podniky. Park je velmi vyhledávaným místem pro lidi z okolních částá jako Battlefield, Crosshill, Crossmyloof, Govanhill, Langside, Shawlands and Strathbungo. Vede sem z centra města cyklostezka, pěšky jste tu do půl hodiny a nebo můžete využít třeba vlakové spojení na zastávku Queens Park.

Podrobněji

Historie parku sahá do roku 1857, kdy území odkoupila Glasgow Corporation za účelem vyhovění poptávky místních obyvatel. Jednalo se totiž o období, kdy se ve velkém stavěly tenementy a populace města prudce rostla. A jak už jsem psala, název nese podle skotské královny Mary. V roce 1568 byla totiž její vláda svrhnuta v bitvě The Battle of Langside, která proběhla v blízkosti parku. Od roku 1887 stojí na jižním cípu parku pomník v podobě lva stojícího na dělové kouli a obklopen květinami. Což byl erb královny.

Park byl navržen Sirem Josephem Paxtonem, který je podepsán rovněž pod botanickou zahradou, Kelvingrove parkem či Alexandra parkem. Ne všechno se mu podařilo hned prosadit, ale jeho zásluhou stojí monumentální vchodové brány či alej a žulové schodiště mířící na Victoria road. Horní rybník byl rovněž v jeho návrzích, ale vyhlouben byl až v roce 1905, stejně jako zimní zahrady a skleník v jižní části parku.

Významnou kapitolu v historii parků i celého Glasgow zastávají skleněné domy – Glasshouses. Najít jste je mohli (tedy stále můžete) kromě Queens parku i v botanické zahradě, Springburn parku, Tollcross parku či Glasgow Green. Počátkem 20.století těmto nádherným stavbám vdechovala život firma Simpson & Farmer a plnily důležitou roli společenského života. V našem parku, v blízkosti Langsideského monumentu, byly ve skleníku umístěny tropické rostliny, obdivovaly se rybníčky s rybami,voliéry s nevšedním ptactvem a terária s plazi. Až donedávna. Na počátku roku 2020 byl areál uzavřen díky špatnému stavu a budova bude rozložena. A chátrají i ostatní ve městě.

Glasshouse v Queens parku, by www.glasgowsouthandeastwoodextra.co.uk/

Třeba se podaří tento skvost nahradit jinou zajímavou stavbou. Park má ale i tak mnoho co nabídnout a můžete zde strávit krátkou procházku, ale i celé odpoledne sezením na kopci v trávě, pod stromy či na lavičce v zahradách. Mějte však na paměti, že v Glasgow na veřejném prostranství je zakázáno pít alkohol.

Queens park, by katebee

Zajímavost

Když jsem to viděla poprvé, trochu mě to zarazilo. V západní části parku je Růžová zahrada věnovaná skotským básníkům. Jmenný seznam je umístěn na orientační desce. A jednotlivá jména jsou pak umístěna v okolí – na odpadkových koších.

zdroj: Glasgow City Heritage Trust


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *