Proč Glasgow?

Poprvé jsem v Glasgow byla v létě 2016 a to jen proto, že jsme zde přestupovali na autobus do Aberdeen. Měli jsme asi 2 hodiny na přestup a o městě jsme nic nevěděli. Ptali jsme se kamarádů na rady a odpovědí bylo:

“V GLASGOW NENÍ NIC ZAJÍMAVÉHO. BĚŽTE SI SEDNOUT K NEDALEKÉ KATEDRÁLE A DO NECROPOLIS A PAK VYRAŽTE OPĚT NA CESTY.”

Co se ale nestalo. Po dvou letech jsem vyrazila do světa. Sama. A toužila jsem poznat Skotsko. Přes Edinburgh a Fort William mě cesty přivedly opět až do Glasgow. A to rovnou s bytem, prací a přítelem. Přistěhovala jsem se v létě 2018. A přemýšlela jsem, zda většina cestovatelů má na toto dřívější průmyslové město stejný pohled jako já kdysi. Bere ho jako místo přestupu autobusu, jako skotské letiště, které je vstupní branou do Edinburghu či do hor, a nebo město, ve kterém se koná konference a hraje fotbal, a vy to tu musíte nějak přečkat.

“PROČ?”

V knihkupectví, na internetu, od lidí se všude dočtete, zaručené tipy, co vidět ve Skotsku. Tisíce fotek čisté přírody, historických měst a hradů, ale Glasgow tam chybí.

“NEMÁ TAKOVÝ ZVUK A I PRVNÍ DOJEM NEUDĚLÁ TEN WOW EFEKT, JAKÝ TURISTA VYŽADUJE.”

Ale co když vám chybí jen ty správné informace? Tohle opomíjené město nabízí obrovské množství zážitků, historie, zajímavostí. Ať už si naplánujete v Glasgow strávit jen pár hodin, více dní nebo tu dokonce bydlíte, využijte čas na sto procent! Glasgow vyzařuje kulturní volností a nabízí velmi širokou škálu možností, jak strávit den. Jako středoevropan vám bude město připadat tak jiné. A právě to je skvělé. Stačí si sednout na lavičku nebo na pivo a pozorovat okolí. Jakou mluví angličtinou, proč má jedna křižovatka tolik semaforů, vědět, jaká kapela odtud pochází, jaká whisky se zde vyrábí, proč se tahle ulice jmenuje Buchanan street nebo se zamyslet, proč je v Glasgow tak hustá zástavba činžovních domů.

“GLASGOW STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU!”

George square, Skotové a yes případnému referendu, by katebee

PROTO JE ZDE MŮJ PRŮVODCE PO GLASGOW

Chci, aby váš čas strávený v Glasgow byl dobře využitý a odjížděli jste s pocitem, že si odvážíte skvělý zážitek. Je mnoho zdrojů o městě v angličtině, ale ne už tolik v češtině. Budu vás zásobovat články, tipy, radami a mými zážitky z města. Hledejte inspiraci