Po stopách architekta Alexandra “Greek” Thomsona

Tento architekt a designér viktoriánské éry žil a budoval ve znečištěném a průmyslovém Glasgow. Byl jeden z prvních, kteří se museli potýkat s problémem přelidněnosti města a tedy výstavbou řadových domů. Proto částečně i jeho zásluhou má Glasgow podobu, jakou dnes můžete vidět. Navrhoval různé druhy staveb jako sklady a obchodní kanceláře, řadové a činžovní domy, příměstské vily, dokonce i hrad a tři velké presbyteriánské kostely. Rovněž si liboval v designu jako bylo kování, střešní terakotové komíny, nábytek a dekoroval interiéry.

O životě Alexandera “Greek” Thomsona si přečtěte v mém článku: ALEXANDER “GREEK” THOMSON

Díla a místa jsou řazeny dle časové osy pro lepší představu ve vývoji jeho stylu. Na počátku se projevoval neo-gotických a pseudo-italských styl, jeho osobitý řecký styl pronikal do staveb od polovině 50. let a u staveb dokončených posmrtně převažuje jednoduchost.

Nakonec je přiložena MAPA, abyste mohli místa osobně vyhledat, až budete křižovat ulice Glasgow a okolí.

Toto jsou jen nejznámější díla tohoto architekta, v Glasgow ( a okolí) jich je mnohem více:

Craigrownie Castle (1851)

Jedna z jeho nejstarších dochovaných staveb. Ve 34 let navrhl jediný hrad Craigrownie Castle nacházející se na špičce poloostrova Rosneath v Cove. Postavit ho nechal průmyslník John McElroy a sloužil jako rekreační místo pro bohaté měšťany.  

Hrad Craigrownie Castle v Cove, zdroj: www.scottscastles.com

The Knowe (1852)

Je krásná malá italská románská vila, původně navržená pro výrobce klobouků a čepic v roce 1850, dokončená byla v roce 1852. Okolní prvky jako zeď, přístavní domek či brána jsou původní, avšak samotné vile se nevyhnuly přestavby. Největší ranou pro stavbu však bylo zrušení rozlehlých zahrad a výstavba bytových domů v roce 1974. Název domu, Knowe, pochází ze skotského slova „knoll“, což znamená malý zaoblený kopec. Nachází se v ulici Albert Drive v Pollockshields. Celá čtvrť je jedna vila za druhou a vřele doporučuji si projít. Hodně se mi ta čtvrť líbí. Je taková čistá a prostorná. A bez lidí.

Caledonia Road Free Church (1857)

Je prvním ze tří Thomsonových kostelů z roku 1857, který byl bohužel z větší části zničen při požáru v roce 1965 (Smutnou zajímavostí je, že kostel byl vážně poškozen ohněm v noci 30. října 1965 velmi krátce poté, co poradci odhadli náklady na obnovu prázdné budovy, přibližně na 90 000 GBP a tedy není vyloučen úmysl). Budova patří do nejvyšší památkové ochrany třídy A,  ale bohužel je kostel opuštěný a chátrá více jak půl století. Je velmi nešikovně umístěn na špatně přístupném místě mezi rušnými silnicemi Caledonia Road a Cathcart Road. Obdivovat i dnes můžete neobvyklou kombinaci starořeckého a italského stylu vedle sebe. Věž kostela je zcela originální.

Caledonia Road Free Church, zdroj: scotcities.com

St. Vincent Street Church (1857 – 1859)

Presbyteriánský kostel v ulici St Vincent z let 1857 – 1859. Jako jediný ze tří kostelů tohoto architekta se dochoval funkční. V 60.letech prošel výraznou rekonstrukcí a je památkově chráněn. Kostel vlastní Glasgow City Council a využívá ho kongregace  Free Church of Scotland.

St Vincent Street Church, zdroj: ttnotes.com
St Vincent Street Church, zdroj: scotcities.com
St Vincent Street Church, zdroj: scotcities.com

Maria Villa (1856 – 1857)

Známá i pod názvem Double villa z let 1856-1857. Patří mezi jeden z neobvyklých a inovativních designů Thomsona. Tato vila se totiž skládá ze dvou oddělených domů, které jsou k sobě otočeny o 180 stupňů. Každá veranda tedy směřuje na opačnou stranu a dojem pak tvoří jako jeden celek. Za pozornost stojí i vnitřní interiér, který Thomson také navrhl. Umístěna je v ulici Mansionhouse Rd, kousek od Queen’s Parku. Dům je v soukromém vlastnictví.

Villa Maria (Double Villa), zdroj: countrylife.co.uk
Villa Maria (Double Villa), zdroj: countrylife.co.uk
Villa Maria (Double Villa), zdroj: countrylife.co.uk

Holmwood House (1857-1858)

Je jednou z nejkrásnějších rezidenčních vil Thomsona a je také nejpůvabnější, protože je přístupná veřejnosti. Dům byl postaven pro výrobce papíru Jamesa Coupera, v letech 1857-1858, poblíž jeho papírny Millholm. Dnes je ve vlastnictví National Trust for Scotland a najdete ho v jižní části města u Linn parku. Prví zajímavostí je, že během renovace bylo pod vrstvami malování a tapet objeveno devatenáct nástěnných maleb zobrazujících scény z Homerovy Iliady. Tou druhou, že má téměř identickou kopii v Adelaide v jižní Austrálii. (více fotek na scotcities.com)

Holmwood House, zdroj: www.weddingwire.co.uk
Holmwood House, zdroj: scotcities.com
Holmwood House, zdroj: scotcities.com

West Nile Street 99-107 (1858)

99 – 107 West Nile Street je domovem jedné z nejstarších a nejmenších komerčních budov Thomsona; malý administrativní blok a sklad dozadu. Postavena v roce 1858 v centru města, v ulici vedle známá Buchanan street. Dodnes jsou na fasádě zřetelné řecké ornamenty a horizontální linie. Budova bohužel dnes chátrá.

West Nile Street 99-107, zdroj: google.com/maps

The Grosvenor Building (1861)

Thomsonova původní budova z roku 1861 získala další patra v roce 1907. Architekt James Hoey Craig věrně napodobil Thomsonův styl. Na počátku 21.st byla budova zrekonstruována na moderní luxusní obchodní kancelářský komplex. Budova se nachází v Gordon St, hned naproti hlavnímu vchodu do vlakového nádraží Central Station.

The Grosvenor Building, zdroj: securigroup.co.uk
The Grosvenor Building, zdroj: scotcities.com

Moray Place 1-10 (1861)

Moje nejoblíbenější stavba Alexandera Thomsona. Dům je udržován, ale hlavně, když se projdete kolem a nahlédnete dovnitř, úplně vám srdce zaplesá. Je tam klavír, knihy, starý nábytek, sochy, obrazy. Jak z jiné doby.  Prvním obyvatelem Moray Place č.1, dokončené v roce 1861, nebyl nikdo jiný, než samotný Thomson s rodinou. Bydlel zde až do své smrti v roce 1875. Celkem je řada tvořena 11 domy.

Moray Place ve Strathbungu, bydliště i dílo A.Thomsona; by katebe
Moray Place ve Strathbungu, bydliště i dílo A.Thomsona; by katebe

Walmer Crescent (1857-1862)

Walmer Crescent je sídlem Alexander Thomson Society (č.p. 7). Je tvořen zakřivenou řadou 7 samostatných prostorných činžovních domů, které navrhl architekt Alexander Thomson a které byly postaveny v letech 1857 – 1862. Dům i okolí jsou památkově chráněny. Zahrady navržené v přední části se ale bohužel nedochovaly a byly změněny v chumel obchodů. Pod komplexem byla vybudována a otevřena stanice metra Crescent v roce 1896.

Walmer Crescent, zdroj: google.com/maps

The Buck’s Head Building (1862)

Postavena v roce 1862. Původně v této budově sídlil hotel Buck’s Head. Buck – znamená v angličtině jelen. Právě podle sochy jelena, vytvořené místním sochařem Johnem Mossmanem a umístěné na vrcholu budovy, je dům pojmenován. Kolem stavby projdou denně stovky lidí, jelikož stojí na hlavní pěší zóně v centru města (Argyle street). Bohužel jsou ale horní patra opuštěná. Pouze spodní je využíváno jako kavárna.

The Buck’s Head Building, zdroj: tripadvisor.co.uk

Eton Terrace (1864)

Dům najdete ve West Endu v ulici Oakfield Ave. V polovině 19. století prudký rozmach glasgowské populace způsobený průmyslovou revolucí tlačil rozvoj města na západ. Vyšší třídy se snažily opustit oblasti zaplavené migrujícími pracovníky a Thomson byl pověřen návrhy několika řadových domů pro zámožné rodiny právě v této lokalitě. V této době se do oblasti přestěhovala Univerzita Glasgow a byl vybudován park Kelvingrove. Dodnes jsou dochované jeho řadové domy: Eton Terrace, Great Western Terrace a Westbourne Terrace. Eton Terrace je zakončen na obou koncích domy o jedno patro výš než zbytek, zdobenými řeckou střechou a doprovodnými sloupy, inspirovanými Choragic Monument of Thrasyllus. Celá budova nese všechny typické znaky architekta, jako je vyčnívající kámen okolo vchodu, horizontální linie kolem celé budovy a symbolické ornamenty. Bohužel budova značně chátrá. I proto, že zde většinou bydlí pouze dočasní obyvatelé (studenti) a domu se nevěnuje pozornost.

Eton Terrace, zdroj: google.com/maps
Eton Terrace, zdroj: google.com/maps

Grecian Chambers (1868)

Název získala od Thonsonova použití jeho podpisových prvků včetně okrasných řeckých sloupů lemujících horní patro. Symetrický design Grecian Chambers je dokonalým příkladem komerční práce Thomsona. Dokončena byla v roce 1865, střecha byla přestavěna v roce 1902 po ničivém požáru. To bylo později renovováno V roce 2001 proběhla celková renovace architektonickou firmou Page / Park.  Dnes zde sídlí Centre of Centomporary Arts. 

Grecian Chambers, zdroj: scotcities.com
Grecian Chambers, zdroj: scotcities.com

Queen’s Park United Presbyterian Church (1869)

Byl postaven jako 3. presbiteriánský kostel Alexandera Thomsona v ulici Langside Road u Queen’s Parku. Bohužel byl zcela zničen při německém bombovém útoku v březnu 1943.

Westbourne Terrace (1871)

Komplex Westbourne Terrace není designem tak velkolepý jako blok Great Western Terrace, ale představuje Thomsonovo první použití arkýřových oken. U této budovy je snaha o památkovou ochranu, proto například železné zábradlí a lampy zůstaly díky projektu obnovy v roce 1994 neporušené. Opět výstavba z poloviny 19. století (1871) pro zámožné rodiny během průmyslového rozmachu města. Budovu najdete na Hyndland Road.

Westbourne Terrace, by Nick Haynes

The Sixty Steps (1872)

Thomson stavěl nejen budovy. The Sixty Steps je schodiště z roku 1872 spojující vyšší Kelvinside Terrace s dolní Garriochmill Road a dříve umožňovalo přístup k mostu Queen Margaret Bridge, který již ale nestojí. Dnes se o schodiště a přilehlé zahrady stará organizace The Greek Thomson Sixty Steps Preservation Trust.

Sixty Steps, zdroj: www.sixtysteps.org.uk

Egyptian Halls (1873)

Budova z roku 1873, posledních 40 let chátrá. Ačkoliv je kolem ní postavené lešení, nic se již léta neděje. Byla zařazena mezi nejohroženější památky Evropy. Původně sloužila jako obchodní prostor pro výrobce železa.V roce 2020 se o ní mělo jednat na evropské úrovni (Europa Nostra), zda se ji podaří zachránit či nikoliv. Opět je umístěna v centru města, v ulici Union St, kousek od vlakového nádraží Central Station. Počíst si můžete i v článku BBC z prosince 2019. The Alexander Thomson Society vyhlásila petici za záchranu této budovy.

Egyptian Halls, zdroj: www.urbanrealm.com
Egyptian Halls, zdroj: scotcities.com
Egyptian Halls, zdroj: www.change.org

Southern Necropolis – úmrtí v roce 1875

Jelikož žil v jižní části města, tak je zde i pochován. Jeho hrob se nachází v Southern Necropolis v Gorbals. V roce 1950 byl však náhrobek poničen a přes 50 let upadla jeho památka v zapomnění. V roce 2000 Glasgow Institute of Architects vyhlásil soutěž a originální design náhrobku. Vyhráli dva studenti architektury Graeme Andrew and Edward Taylor. Jelikož Thomson často používal při své práci černou žulu, je pomník tvořen právě jí. Můj vkus to rozhodně není, ale na druhou stranu je hrob opravdu nepřehlédnutelný v záplavě starých kamenů. Co říkáte?

Hrob Alexandera Thomsona v Southern Necropolis v Gorbals, zdroj: findagrave.com

Další budovy byly dokončeny po smrti architekta.

Titwood Place (1876)

Tato protáhlá, třípodlažní činžovní budova se původně jmenovala Titwood Place, ulice je nyní známá jako 18-76 Nithsdale Road ve Strathbungo. Dodnes je uprostřed budovy Titwood Bar, který právě odkazuje k historii místa. Stavbu postavil v roce 1876 Thomsonův partner Robert Turnbill rok poté, co samotný architekt zemřel. Na Titwood Place je často nahlíženo kritiky kvůli jeho strohému provedení bez typických Thomsonových prvků.

Titwood Place, zdroj: discoverglasgow.org

Great Western Terrace (1877)

Great Western Terrace patří mezi jeden z největších děl Thomsonovy tvorby a jako příklad Glasgowské architektury z té doby, který je dobře udržovaný dodnes. Komplex tvoří jedenáct domů, z nichž  osm bylo plně postavených za jeho života. Celá stavba bylo dokončena v roce 1877. Účel výstavby byl nový domov pro zámožné rodiny během průmyslového rozkvětu města.

Great Western Terrace, zdroj: scotcities.com
Great Western Terrace, zdroj: scotcities.com

Millbrae Crescent (1877)

Ozdobně zakřivený Millbrae Crescent se skládá z dvoupodlažních řadových domů. Křivka stavby sleduje ohyb řeky River Cart, která leží hned za ní. Autorství návrhu stavby se Alexanderovi Thomsonovi přičítá, avšak není jisté. Stavba byla postavena až po jeho smrti v roce 1877 jeho architektonickým partnerem Robertem Turnbull.

Millbrae Crescent, zdroj: scotcities.com
Millbrae Crescent, zdroj: scotcities.com

Salisbury Quadrant (1879)

Salisbury Crescent ve Strathbungu je neobvyklý konvexní činžovní dům, který navrhl Thomson, ale až 4 roky po jeho smrti (1879) ho postavil jeho partner Robert Turnbull. I když je to poněkud strohý a postrádá obvyklé prvky Thomsonova stylu, jeho impozantní zakřivená velikost z něj dělá zajímavou studii. Budova je památkově chráněna.

Salisbury Quadrant, by katebee

Tak snad jsem vám předala inspiraci a až se budete procházet ulicemi Glasgow, alespoň jedno z jeho děl poznáte.

Tento článek bude mít určitě budoucí úpravy ve fotkách a i budou přibývat nové stavby. Tak ne že si to jednou přečtete a budete mít splněno.

MAPA


1 komentář u “Po stopách architekta Alexandra “Greek” Thomsona”

Diskuze je uzavřena.