OSOBNOSTI

S Glasgow je spojeno nespočet jmen. Seznamy by mohly být samozřejmě nekonečné. Zde uvádím jen výběr. Znáte je? O některých si můžete přečíst i něco víc v článcích dole. 

Herci & Komici & Filmaři

Imitátor, herec a komik proslavený hlavně ve Velké Británii a žijící celý život v Glasgow. Asi si ho budou pamatovat spíše starší ročníky, jelikož tento muž se narodil roku 1926, nicméně patří neodmyslitelně ke glasgowské pýše a skotské kultuře. Do povědomí Britů se dostaly svým komediálním talent založeným na nuancích glasgowského dialektu. Napsal několik knih o Glasgow a objevil se na obrazovkách v mnoha pořadech.

Glasgowský rodák, jehož životní rolí se stala postava Peregrin “Pippin” Took v trilogii Pán prstenů. Kromě herectví se věnuje i hudbě. Je autorem skladby The Last Goodbye z filmu Hobit: Bitva pěti armád  a je frontmanem skupiny Beecake.

Světoznámý herec lehce zapamatovatelný díky své výrazné jizvě na tváři. Takzvaný glasgowský úsměv si vykoledoval v Glasgow při noční potyčce v klubu. Mohli jste ho vidět ve filmech jako Statečné srdce, Gladiátor, Sin City a mnoho dalších.

Absolvent School of Art v Glasgow, který se v Británii proslavil rolí Malcoma Tuckera v politicko-satirickém sitcomu The Thick of it. V roce 2013 se objevil v hlavní roli Doktora Who. Dodnes je uznávaným hercem, režisérem i spisovatelem a držitelem mnoha ocenění.

Velmi známé jméno původně proslavené mnoha pořady na BBC. Glasgowský rodák s velmi kontroverzním smyslem pro humor je dnes slyšet v podcastech, rádiu, televizi i talkshow naživo. Jako příklad jeho show mohu uvést Frankie Boyle’s Tour of Scotland nebo Frankie Boyle’s New World Order.

Skotský “method actor” vžívající se velmi důkladně do své filmové role. Například před rolí v T2 Trainspotting si vyrazil dva zuby nebo při přípravách na roli bezdomovce ve filmu Safe žil nějakou dobu v Londýně na ulici.

Ryšavý skotský fanoušek Celtic, který se prosadil i na mezinárodní filmové scéně. Vidět jste ho mohli třeba ve snímku Red Road, Outlaw King nebo třeba v Thorovi: The Dark World.

Rodák s Uddingstonu a absolvent Royal Scottish Academy of Music je autorem světoznámé filmové hudby. Jeho skladby můžete slyšet např v: Harry Potter and the Goblet of Fire, Thor, Cinderella či Bridget Jones’ Diary.

Zpěváci & Kapely

Glasgowský rodák, jehož životní rolí se stala postava Peregrin “Pippin” Took v trilogii Pán prstenů. Kromě herectví se věnuje i hudbě. Je autorem skladby The Last Goodbye z filmu Hobit: Bitva pěti armád  a je frontmanem skupiny Beecake.

Skotská zpěvačka a kytaristka světového formátu. Určitě znáte její rádiové hity This is the life nebo Mr.Rock & Roll.

Glasgowská gay ikona popové a taneční scény. Je spojený s kapelami jako Bronski Beat nebo The Communard. Z rádia možná znáte skladbu To Love Somebody.

Šestičlenná kapela hrající pop a folk. Známá hlavně ve Skotsku. Nejhranější skladbou je Squealing Pigs.

Tato Glasgowská kapela se dala dohromady v roce 1994. Tvoří je 7 členů, hrají rock a folk. Jejich nej skladbou by mohla být Piazza, New York Catcher.

Alternativní rocková kapela hrající od roku 1980. Její největší hit byl Roll to Me.

Světově známá a oceňovaná kapela pocházející z Glasgow. Kluci se dali dohromady v roce 2002 a za tu dobu vznikly hity jako Take Me Out nebo No You Girls.

Mužské trio, která dalo jméno své kapele po kriminální rodině z filmu The Goonies. Hrají od roku 2005 rockovou hudbu. S hity jako Chelsea Dagger a Whistle for the Choir se dostali do top ten v britských hitparádách. 

Kapela hrající indie-rock s historií sahající do roku 2003. Jejich debutové platinové album Glasvegas z roku 2008 bylo velmi vysoce hodnoceno nejen v UK, ale i Švédsku a Americe a ani v dalších letech kladné přijetí nových desek nepolevilo. Jejich nejhranějším songem je Geraldine.

Glasgowská kapela proslulá svými dlouhými instrumentálními skladbami s dynamickým kontrastem hrající již od roku 1995. 

Glasgowská formace z roku 1982 hrající dodnes rockové a popové songy. Jejich nejhranějším je Movin’ on Up.

Glam-rocková kapela, dnes již zaniklá.

Popová kapela ze 70.let hrající dodnes. V jejich nejslavnější éře vydali songy jako Don’t You (Forget about me) a Alive and Kicking, které se proslavily na mezinárodní úrovni.

Tuto kapelu znáte. Má pár rádiových hitů i u nás jako např Sing či Why does it always rain on me. Dali se dohromady v Glasgow v roce 1990 a jejich tvorba se velmi změnila napříč časem.

Alternativní rocková kapela dnešního Glasgow. Jejich nejúspěšnějším hitem je song Heart and Soul.

Umělci & Architekti

Glasgowský architekt a designér 19. století ovlivněný skotským osvícením a průmyslovou revolucí. Jeden z jeho autentický “rukopisů” na jeho dílech je vzor motivovaný řeckými a egyptskými prvky. Žil a tvořil v době, kdy se Glasgow potýkalo s přelidněností a průmyslovým znečištěním. Mnoho staveb se dochovalo dodnes. Více se dočtete ve dvou článcích níže.

Rogue-One je glasgowský street-artový umělec, vlastním jménem Bobby McNamar, patřící mezi přední tvůrce známých murals (graffiti). Více se dočtete v článku níže.

Asi nejčastěji se objevující jméno v průvodcích spojované s Glasgow. Tento secesní umělec počátku 20.století vytvořil svůj autentický styl, který najdete v jeho budovách a dekoracích domů, ale i nábytku. Mnoho jeho staveb můžete dodnes v Glasgow obdivovat. V jeho prvním projektu The Lighthouse mu je věnována stálá expozice, která je volně přístupná veřejnosti.

Umělec pracující svým autentickým stylem s pozinkovanou ocelí a litým bronzem. Narodil se v roce 1964 ve Philadelphii, vystudoval ale School of Art v Glasgow a jeho díla zdobí nejen Skotsko, ale celou Británii, Austrálii a třeba i Dubaj. Jeho nejznámějšími sochami jsou The Kelpies ve Falkirku, Arria v Cumbernauld nebo třeba v Austrálii Argestes Aqua.

Další slavná jména

Autor thrillerů a detektivek nejen z lékařského prostředí. Dnes jsou jeho díla překládána do mnoha jazyků, i do češtiny.

Rodák z Greenocku, který určitou mírou může za průmyslovou revoluci, kdy vylepšil a dále rozvíjel parní stroj. 

Úspěšný glasgowský obchodních a především sběratel umění, který na sklonku svého života (v polovině 20.století) daroval veškeré své sbírky městu. Ty jsou vystaveny v Pollok Country Parku – v rekonstruovaném domě The Burrell Collection, dále v Kelvingrove Art Gallery, ale např. i v nejstarším domě Glasgow – Provand’s Lordship.

Tento anglický zahradník se zapsal do dějin v mnoha oborech i městech. Zasadil se o kultivaci dnešní nejdostupnější formy banánu (Cavendish banana). Věnoval se rovněž designu parků a  experimentoval se sklem a železem, aby dal vzniknout mnoha skleníkům v Británii. V Glasgow je autorem Queen’s Parku i se skleníkem nebo třeba Kelvingrove parku. 

Již ve svých 22 letech se stal profesorem na Univerzitě v Glasgow a zůstal jím 53 let. Široce zaměřený vášnivý a úspěšný fyzik a vědec, který během svého života formuloval zákony termodynamiky, věnoval se hydrodynamice, elektrické a atomové teorii, zkoumal parní stroj, vylepšil telegraf, nachal si patentoval vynálezy jako kvadrantový elektroměr, přístroje pro měření elektřiny v atmosféře nebo nový typ buzoly a mnoho dalšího.

Je po něm pojmenována jednotka teploty Kelvin. Za svého života byl totiž povýšen do šlechtického stavu a stal se nositelem titulu 1. Barenom Kelvin – podle řeky Kelvin, která protéká pod okny University. Proto tento název jednotky. Ve fyzice se setkáte ještě jednou s jeho jménem a to s takzvaný Joul-Thomsonovým efektem. 

 

Články

Po stopách architekta Alexandra "Greek" Thomsona

Místa, architektura, tipy na procházku městem

Rague One

Pouliční umělec, graffiti, murals

Články i jména budou postupně přibývat.