Oáza klidu v centru města – Glasgow Green

Pohybujete se v centru města, nemáte náladu chodit ulicemi a poslouchat ruch aut? Je hezky a přemýšlíte, kam zajít třeba i s dětmi? Tohle je skvělý tip, jak strávit pár hodin v Glasgow.

Jak se sem dostat

Z centra dojděte k řece Clyde a vydejte se proti proudu (doleva) podél cyklostezky až narazíte na nejstarší park města – Glasgow Green.

Co vidět

Zelené plochy parku jsou vždy posekané a připravené pojmout stovky návštěvníků, kteří si chtějí lehnout na deku, sportovat, hrát na hudební nástroj, vyvenčit svého mazlíčka nebo užít čas s přáteli. Je zde klid, ale i spousta možností, co objevovat. Kromě obrovské parkové plochy je zde budova People Palace, kde v patře najdete muzeum Glasgow, dále mnoho monumentů, fontán, mostů, hřišť a dalších staveb. Každá z nich má svůj vlastní příběh.

Rozcestník

  1. Historie parku
  2. Zajímavosti o místech a stavbách
  3. Mapa s trasami na procházku
Glasgow Green, by katebee

Trocha historie

Tento rozlehlý park ležící u řeky Clyde lehce proti proudu od centra města je nejstarší veřejný park v Glasgow. Některé zmínky sahají až do 12.století, ale hlavní je rok 1450, kdy byla plocha udělena králem Jamesem II. městu. Její vzhled byl značně odlišný. Půda byla velmi zamokřená až do roku 1826 a protékali přes území dva potoky (Camlachie Burn and Molendinar Burn – dnes zakopané pod zemí). Během staletí tu lidé pásli dobytek, prali prádlo, sušili rybářské sítě, postavili zde první parní komoru (saunu), organizovali demonstrace, hráli fotbal a kromě dalšího, hlavně odpočívali.

Park měl taky namále. Ve 20. letech 19.století se našla na tomto území velká ložiska uhlí. V této době byla těžba městem odmítnuta, ale v roce 1858 již přišlo schválení. Realizaci zabránily až velké protesty veřejnosti. Tyto pokusy se ještě párkrát opakovaly. Ale neúspěšně. Uhlí stále leží.

I Bonnie Prince Charlie – postava neodmyslitelně (a podle mě dost neslavně) propojena se skotskými dějinami – zde tábořil a sháněl pro svou armádu ošacení a obuv. Konkrétně v období od 25. prosince 1745 do 3. ledna 1746 na pozemku Flesher’s Haugh.

Před zraky více než 20 000 lidí v Glasgow Green proběhla v 20. letech 19. století poprava Jamese Wilsona. Byl považován za velezrádce a vůdce povstání “Radical War”, které spojovalo tisíce občanů, protestujících proti alarmujícím cenám potravin.

Zformoval se zde fotbalový klub, který dominuje skotským tabulkám – Glasgow Rangers F.C.. Konkrétně se psal rok 1872, kdy se nejstarší sportovní klub Skotska – veslařský Clydesdale Amateur Rowing Club postavil proti Callander F.C. v části parku zvaném Flesher’s Haugh. Z části Clydesdale ARC se pak vyvinuli fotbalisté Rangers. Clydesdale ARC stále existuje a v parku mají zázemí a loděnici.

Pořádali a pořádají se zde koncerty a festivaly. Michael Jackson (1992, jediná živá show ve Skotsku), The Stone Roses (1990, 2013), World Pipe Band Championships (každoroční světový šampionát dudáků, pořádá se v srpnu), TRNSMT (světový každoroční hudební festival) a mnoho dalších.


Místa, stavby, památníky

Albert Bridge (1871) – Zelený silniční most přes řeku Clyde u západního vchodu do parku. Spojuje ulici Saltmarket s Crown Street na jihu. Jméno nese po princi Albertovi, choti královny Viktorie.

Albert bridge, by katebee

Tidal Weir – česky přílivový jez. Glasgow je pouhých 15 km od zálivu a tedy vlna přílivu a odlivu do města dosahuje. Snaha tyto rozdíly vyrovnat vedla v roce 1901 k výstavbě tohoto jezu. Je zde vytvořen jedinečný systém dvou odlišných ekosystémů. Voda v řece na západní straně jezu je slaná, zatímco ta před jezem je sladká. Jez je památkově chráněný. Nachází se hned vedle Albert Bridge.

Tidal Weir, by Jan Vávra

High Court Of Justiciary – Nejvyšší soudní dvůr v Glasgow je umístěný naproti McLennan Arch u vchodu do Glasgow Green. Původní budova, řecké portiko, které vidíte z ulice je z roku 1813 od architekta Williama Starka. Zbylá část původního soudu,takzvaného Jail Square, byla přestavěna v letech 1910-1913.

HIgh Court of Justiciary

McLennan Arch – Je západní vstupní brána do parku. Na tomto místě stojí od roku 1991, ale její historie sahá mnohem hlouběji, až do 18. století. Na Ingram street byla v roce 1796 postavena budova Assembly Rooms navržena architekty Robertem (1728-92) a Jamesem Adamem (1732-94). Assembly Rooms sloužila jako společenské prostory pro taneční, hudební a jiné kulturní akce a v 1847 se přeměnila v klub The Atheneum. V roku 1890 byla budova zbourána a místo ní byla postavena pošta. Čelní bránu se však podařilo zachránit. Právě na náklady James McLennana, po kterém je pojmenována, byla přemístěna do Glasgow Green. Zajímavostí je, že brána stála na 3 místech parku. Monteith Row (1982), Greendyke street (1922), a od 1991 na tom stávajícím u ulice Saltmarket.

McLennan Arch, by Jan Vávra

William Collins fountain – Fontána z roku 1881 (na tomto místě od roku 1992) na počest ‘Temperence movement’ a jejího hlavního zastánce Lorda Provosta (starosty) Sira Williama Collinse (u moci 1877-1880). A jakou že vlastně počest? Na omezení pití alkoholu.

Od McLennan Arch lze vidět W.C. fountain, The 2014 Commonwealth Games, Nelson’s Monument. Glasgow Green. by katebee

Památník The 2014 Commonwealth Games – Vzpomínající na rok 2014, kdy město tyto hry hostilo. Pravidelně se pořádají každé 4 roky na jiném území, účastní se jich všech 54 států Commonwealth, ale 71 týmů (závislá území s vlastní vlajkou). Soutěží se v 18 sportech. Pro Glasgow to byla největší pořádaná událost v jeho historii. (Nejbližší další pořádání: 2018 Gold Coast – Austrálie; 2022 Birmingham – Anglie.)

Památník The 2014 Commonwealth Games, by katebee

Nelson’s Monument – Úplně první monument ve jménu admirála Horatia Nelsona postavený méně než rok po jeho smrti v roce 1806. Měří 43,5 m.

Nelson’s Monument, by katebee

People’s Palace – Nepřehlédnutelná volně přístupná budova v severní části parku se velkolepým skleníkem ‚Winter Garden‘, kavárnou a muzeem sociální historie Glasgow.  Původně sloužila jako kulturní centrum pro obyvatele žijící ve východní přelidněné části města. Palác byl otevřen v roce 1898. V přilehlých zahradách paláce najdete sochu Jamese Watta. Je Glasgowský rodák, který jistou měrou může za průmyslovou revoluci, když přišel s myšlenkou kondenzátoru pro parní stroj.

People’s Palace, v pozadí Doulton Fountain. by katebee

Doulton Fountain – Přímo před People’s Palace se nachází fontána, mistrovské dílo architekta Arthura E. Pearceho, který ji postavil v roce 1888 k příležitosti Mezinárodní výstavy. Jméno však nese po Siru Henry Doultonovi, který byl v té době vlivný obchodník v umělecké sféře a právě on daroval fontánu městu. Sousoší oslavuje vládu královny Viktorie. Je tvořeno čtyřmi sochami v životní velikosti reprezentující Australasii, Kanadu, Indii a Jižní Afriku směřujících ve směru kompasu.

Doulton Fountain, by Gerry Greer, pixels.com

Templeton Carpet factory – Na východ od People’s Palace leží netradiční budova továrny na výrobu koberců z roku 1889 postavena architektem Williamem Leiperem. Návrh fasády byl inspirován Dóžecím palácem v Benátkách. Jméno nese po původním majiteli továrny – James Templeton. Stavbu hned po dostavbě potkalo neštěstí, kdy se fasáda zhroutila a usmrtila 29 žen. Tento příběh je vyryt do kamene brány Templeton Gate. O pár let později přišel i požár. Dnes je komplex po značných rekonstrukcích rozšířen o další budovy, které  zahrnují business centrum, apartmány a West’s Bar. Koberce se zde již nevyrábí, zato se tu vaří pivo WEST. Nejznámější je jejich lager St.Mungo.

Templeton Carpet Factory, by katebee

Bailie James Martin Memorial Drinking Fountain – Fontána nese jméno po vrchním radním v 19. století – Jamesi Martinovi, který se proslavil tím, že oponoval výstavbě bohatého nového bydlení v době, kdy byl východní konec města v troskách. Pod fontánou protéká již zmiňovaný Camlachie Burn.

Bailie James Martin Memorial Drinking Fountain; by Gordon Baird;artuk.com

St. Andrew’s Suspension Bridge – visutý most z roku 1855. Na břehu parku u mostu se nachází loděnice a budova Glasgow Humane Society, což je nejstarší organizace zachraňující lidské životy na světě.

St. Andrew’s Suspension Bridge, by Jan Vávra

Fleshers Haugh – Fanoušci fotbalu a Rangers zbystřete, jelikož tohle je místo, kde tento klub odehrál svůj úplně první zápas (proti Callander). Území se nachází na východním cípu Glasgow Green, k parku se připojilo v roce 1792 odkoupením od soukromníka a odděluje ho od hlavní plochy silnice. Dneska tu najdete 18 fotbalových hřišť různých velikostí a kvalit (od roku 2000) a rovněž zde sídlí Glasgow National Hockey Centre od roku 2014. Jen bych podotkla, že ve Skotsku se hokej hraje hlavně na trávě.

Dětské hřiště

Dětské hřiště v Glasgow Green, by katebee

Tak teď jste o trochu chytřejší a ještě trochu pohybu. Vyrazte se projít za hranice parku. Doporučuji Dvě trasy z Glasgow Green. Kterou jste si vybrali?

Mapa

Video Glasgow Green z výšky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *