Katebee je o přírodě

Mým přáním a úmyslem webu je, aby se lidé zajímali o krajinu kolem sebe. O procesy a cykly, které neustále probíhají. O vztah: Lidé a příroda. Každý ať si najde zálibu v tématu jemu blízkém. A i jiném zdroji. Jen se zajímejte. A taky chci, aby vznikalo v češtině mnohem víc blogů a videí a podcastů právě o přírodě, klimatických změnách a lidském vlivu na krajinu. Já začala.

Je toho již tolik napsáno a natočeno. Často však v angličtině.
Chci rozšiřovat povědomí o těchto zdrojích (podcasty, weby, videa, články, lidé), protože mi přijdou skvělé, hodnotné a mohou mnohé inspirovat.

Získávat znalosti by měl člověk v každém věku, ne jenom v tom školním. A z vlastní zkušenosti vím, že to jde s přibývajícím věkem hůř a hůř. Soustředit se na dočtení jednoho článku vyžaduje energii a pokud se jedná o téma, které je nové, odnést si něco užitečného do života bývá skoro až nemožné. Natož, aby to byl článek s odbornými termíny, a ještě k tomu v jiném jazyce. Pokud nesouhlasíte, skvělé. To totiž znamená, že jste trénovaní čtenáři textů, nepřejíždíte očima pouze písmenka a obrázky, baví vás jazyk a samotné získávání nových informací.

Já se přiznám. Občas při brouzdání na internetu, i když narazím na zajímavý odkaz, si přečtu pouze nadpis nebo začátek. Pf. Za chvíli si už nepamatuji, o čem to ten autor psal.

Pokud to máte taky tak, pojďte to zkusit změnit.

Nemohu a ani nechci obsáhnout všechna témata. Koho by taky bavilo číst o čajích hned po článku o české politické scéně a nejlepší knížce roku v Británii. Ne, to by mě opravdu nebavilo.

Mým tématem je příroda. Geografie. Environmentální vědy. Ekologie. Globální změna klimatu.  Získávání informací, jak je vše provázané a co lidé zapomněli a měli by se opět naučit. Jak žít udržitelně.

Zastavte ve čtení.

Co si o těchto tématech myslíte? Víte, co si pod každým pojmem představit? Máte k nějakému termínu blíže než k jinému? V článcích vám vše objasním, ale pro začátek vysvětlení, co je Environmentální věda, by mohlo přijít vhod.

Proč téma okolo přírody? 

Pokusím se vám vysvětlit mé příčiny a důvody tohoto webu, aneb Z mého života

Má školní léta, od základní po vysokou školu, jsem se učila nebo si hodně pamatovala z přednášek, abych pak splnila podmínky pro absolvování ročníku. Tedy kroužkovala testové otázky, psala písemky a s povzdechem jsem něco řekla při zkoušení “u tabule”. Za celou tu dobu, jsem ale neměla propojené vzdělání s reálným životem. Jednoduše učení pro mě bylo splnění podmínek pro studium. 

Na vysokou jsem šla do Prahy na Geografii, protože jsem vždy měla blízký vztah k přírodě. Přeci jen dětství v Podkrušnohoří jsem v sobě měla zakořeněné. Opět jsem samotným systémem proplula, jenže pak na mě vyskočila první záludnost. Samostatná práce jménem bakalářská práce. Vyhořela jsem. Já nevěděla jak na to. Já se uměla vše naučit, ale dát dohromady svou vlastní práci od úvodu po poděkování bylo pro mě nesplnitelné. Všude jsem slyšela jen “To zvládneš”. “Vždyť to nic není.” A pak “Budeš si to celý život vyčítat.” Což je z části pravda, ale prostě dokončení nebylo v mých silách. 

Život šel dál. Pořád jsem se hledala. A pak v roce 2018 jsem se rozhodla odstěhovat do Skotska. Sama. Pro někoho nemyslitelné. Pro mě osvobozující a dobrodružné. Obrovsky mě to poznávání bavilo. Moje angličtina se omezovala na level věčný začátečník. Edinburgh, Fort William, Glasgow a teď Liverpool. Čtyři města, která mi dala teplou postel, přátele, práci, poznání, mého přítele, domov. 

Za tu dobu, co jsem v Británii, se už docela domluvím anglicky. Není to tedy vůbec lehké, to vám povím. Každý den se snažím pochytit nové slovíčko, pořád něco poslouchám, učím se.  A když už jsem v tom vzdělávání a umím si najednou přečíst zprávy na internetu v angličtině, tak proč to nezkusit i se školou. Znova. Dát Geografii druhou šanci. A tak se stalo. Přihlásila jsem se na dálkové bakalářské studium The Open University. K užitku mi přišlo mé předešlé české studium, protože se mi tím zkrátila délka z 6 na 3 roky. A to je dobré, ne? A co myslíte, jak mi to jde?

Pokud by mě to nebavilo, tak bych nezačínala psát tento blog. Jsem přístupem univerzity a samotným studiem nadšená. Oceňuji skvěle připravené materiály, které nejen osvětlují samotná témata, ale jsou i plny odkazů na weby, videa, podcasty a další literaturu. Pořád je co dělat a co se učit. Každý měsíc musím odevzdávat eseje, projekty, musím číst odborné články, dělat svůj vlastní “malý” výzkum. Takže takové malé bakalářky, a ještě k tomu v angličtině.

A já se asi konečně našla. Environmentální věda je opravdu něco, čemu bych se chtěla v životě věnovat. Dost často potřebuji vše pochopit až do základu a odborná literatura se mi čte stále dost těžce. Takže vědec ze mě určitě nebude. Čemu bych se ale chtěla věnovat, je předávání toho obrovského množství informací lidem. Otevřít oči všem, kteří nemají trpělivost číst články až do konce.

  • Abyste dočítali články
  • Aby vám jeden odstavec nasadil brouka do hlavy
  • Abyste si uvědomili, že novým zvykům a vědomostem se můžete naučit i v dospělosti
  • Abyste zjistili, že krásná příroda neznamená vždy zdravá
  • Abyste si uvědomovali, že každý jednotlivý člověk tvoří milionové populace zemí
  • Abyste věděli, odkud a jaké je jídlo na vašem talíři
  • Abyste se zamysleli nad tím, že není pouze Česká republika, a zajímali se o dění v zahraničí
  • Abyste nezavírali oči před nadpisy klimatická změna
  • Abyste měli zdravý odstup k alarmujícím nadpisům a neúplným informacím
  • Abyste znali odpovď na otázku PROČ…

Nikdy nic není pouze černobílé.
O to těžší je cokoliv pochopit a diskutovat o tom.
Zkuste to ale.