Jak to, že kvetou všude narcisky?

foto by Hana Fleischmannová
by Hana Fleischmannová

Každý rok, když přijde do Skotska jaro, během pár dní všude kvetou narcisky. Opravdu všude. V parcích, zahradách, u silnic, v lese – jak to?

Skoty a Angličany ledacos rozděluje, ale tahle žlutá květina to rozhodně není. Na jaře rozzáří stejně ulice Brightonu jako Glasgow. Narcisky, anglicky DAFFODILS, jsou každé jaro neodmyslitelnou součástí všech britských měst a patří k oslavám Dnu matek a Velikonoc.

Narcisy jsou obecně nenáročné květiny, kterým přírodní podmínky Velké Británie vyhovují. Ve volné přírodě shluky cibulek mohou vykvétat opakovatelně celá desetiletí. (Na zahradě se uvádí 4-5 let.) Je známo více než 27000 odrůd narcisů, z nichž většina kvete žlutě, minimálně bíle a oranžově. Kvetou na jaře 6-10 týdnů.

Historie

Název Narcissus pochází z řečtiny a je odvozený ze slov Narco -> Narcotic, protože veškeré části rostliny jsou jedovaté.

Na ostrovy se pravděpodobně dostaly díky Římanům. Ti našli zalíbení v květině na Pyrenejském poloostrově a začali zasazovat narcisy na památku milovaných a padlých bojovníků. Až do 19.století narcisy rostly jako divoká květina v přírodě, nejhojněji v oblasti Cumbria v okolí the Lake District. Tehdy si jich ale začali více všímat umělci, básníci, spisovatelé a začaly tyto květiny opěvovat ve svých dílech a tím rostla jejich obliba mezi lidmi.

Asi nejznámější báseň je “Daffodils” (1804) od Williama Wordswortha

Daffodils – vytvořeno: by Philip Mitchell

Dnes se s odkazem na historii, kulturu i současné nadšení lidí pořádají festivaly, soutěže a je sepisován každoroční seznam nejlepších zahrad, kam se na jarní žluté květy jet podívat a načerpat energii po zimních deštích. Většina, tedy tisíce květin ročně, jsou sázeny nebo opečovávány ručně dobrovolníky.

Místa a události

Marie Curie charity – Britové se v oblasti charit velmi angažují a v rámci této nadace v minulosti proběhla velká výsadba “polí naděje” v mnoha městech Británie skupinami dobrovolníků. Proto, nejen kvůli organizaci Marie Curie, je pro někoho narciska symbolem památky a podpory blízkých a kamarádů v boji s rakovinou.

Soutěž Britain in Bloom – jarní soutěž, které se účastní okolo 1100 obcí všech velikostí v Británii a hodnotí se celkový dojem a upravenost místa. Ze všech účastníků se dostane do národního finále asi 73 obcí. Je velikou poctou vyhrát toto ocenění, ale i být jedním ze 14 porotců v této soutěži, jelikož se aktivně podílíte na malebnosti a úpravě měst. Nejedná se jen o narcisky.

National Trust – organizace na ochranu přírodního dědictví v Británii. Zaštiťuje a chrání přírodně či kulturně hodnotná místa, do kterých spadá i některá s hojností narcisů. Určitě je na jaře hodno navštívit tyto, ale jsou v Anglii. Celý článek zde.

  • Acorn Bank, Cumbria
  • Cotehele, Cornwall
  • Dora’s field, Cumbria
  • Erddig, Wrexham
  • Little Clarendon, Wiltshire
  • Saltram, Devon

Festival ve Skotsku – Scotland’s National Daffodil Festival  – pořádaný každoročně mezi Edinburghem a Dundee v Backhouse Rossie

Zahrady – Mnoho se jich pyšní svou druhovou sbírkou narcisů a jejich úpravou. Ty nejzdařilejší shrnuje web Great British Gardens.

Hlavní organizace, spojující milovníky narcisů – The Daffodil Societ, kde se dovíte kam vyrazit, jak pěstovat i jaké události se připravují.

Glasgow, Pollok Park – by katebee

Cornwall – jednička na světovém trhu

Oblast Cornwall v jižní Anglii má jedny z nejlepších přírodních podmínek pro pěstování narcisů. Nejen proto se zde pěstuje nejvíce odlišných odrůd této rostliny na světě a rovněž se pyšní největším vědeckým obohacením v tomto odvětví .

Toto odvětví dostalo velkou ránu, když přišel v platnost zákon o vývozu květin v rice 1842 – the Transportation of Flowers, který zastavil vývoz a růst oboru. Zásadní roli zde hráli lide ze Sicílie, kteří se nechtěli vzdát další kultivace narcisů v tomto jedinečném místě v Cornwallu. Proto napsali dopis samotnému Winstonu Churchillovi, který obchod opět uvolnil.

“These people must be enabled to grow their flowers and send them to London –they cheer us up so much in these dark days.” (W.Churchill)

Dnes je oblast Cornwall největším producentem a vývozcem narcisů na světě, ročně vypěstuje přes 30 milionu tun rostlin a cibulek.

Cornwall, zdroj: The Telegraph

Není těch narcisů příliš? Není. Patří neodmyslitelně k místní kultuře a dělají města během jara opravdu hezčí.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *