Kelvingrove Art Gallery and Museum

by Jan Vávra

Volně přístupné, hojně navštěvované muzeum v západní části Glasgow, které nabízí zabavení se na celý den. Situované ve skvělé lokalitě blízko University of Glasgow, Kelvingrove parku či botanické zahrady.

Co vidět

Honosná budova z červeného pískovce nabízející velké prostory uvnitř. Obdivovat můžete dvě patra expozic ve 22 galeriích, v nichž je umístěna řada exponátů zvířat, zbraní, renesančního umění, artefaktů z Egypta, ukázky Mackintoshovi práce, a mnoho dalších. Často se prostorami centrální haly rozeznívá zvuk varhan.

Jak se sem dostat

Tuto budovu není těžké najít. Leží ve West Endu v těsné blízkosti Kelvingrove parku a monumentální University of Glasgow, což jsou místa rovněž hodna návštěvy. Stejně jako procházka podél řeky Kelvin, která protéká u muzea. Dostanete se sem pěšky z centra – podél řeky a pak tunelem pro pěší přes dálnici (z centra zhruba 30-45 minut). Nebo využijte metro na zastávku Kelvinbridge.

by Jan Vávra

Podrobněji

Otevřena jako pozdně viktoriánská budova v barokním stylu v roce 1901. Ve stejném roce byly instalovány i varhany, které jsou duší centrální haly muzea dodnes.

O stavbě koluje mýtus. A to ten, že budova byla nechtěně postavena obráceně, tedy vchodem na druhou stranu, architekta to zničilo, když to zjistil, a skočil z věže. Tento příběh se zmiňuje v každém článku o muzeu, protože je to zajímavá senzace na čtení, ale rozhodně není pravdivá. Oba architekti Sir John. W. Simpson and E.J Milner Allen měli po dokončení ještě zdárnou kariéru a zemřeli o mnoho let později. Pravda je ale ta, že je budova opravdu postavena obráceně, avšak úmyslně. Hlavní vchod totiž není k hlavní ulici Argyle street, nýbrž k řece.

Muzeum v letech 2003-2006 podstoupilo významnou rekonstukci a bylo slavnostně otevřeno samotnou královno Alžbětou II.

Hlavní lákadla muzea & galerie

Obraz od Salvatora Dalího: Christ of Saint John of the Cross. Tento obraz byl zakoupen tehdejším ředitelem Tomem Honeymanem v roce 1952 za částku 8 200 liber (katalogová cena byla 12 000 GBP) a vyvolal vlnu odporu, jelikož nezbylo pak tolik peněz na místní umělce. Díky této vyhrocené situaci se Honeyman a Dalí setkali a stali se přáteli. Dnešní odhadovaná cena obrazu je 60 milionů liber.

Christ of Saint John of the Cross

V obrazárnách najdete mnoho děl uznávaných evropských mistrů jako např. Vecellio, Rembrandt van Rijn, francouzské Claude Monet, P.A. Renoir, Camille Pissarro, Vincent van Gogh, Paul Cézanne a mnoho dalších včetně holandských, renesančních, ale i skotských umělců.

2420 PAINTINGS painting Still Life / Tasse et Mandarines Renoir, Pierre Auguste (1841 – 1919, French) France, Cagnes (place made) 1908 oil on canvas

Muzeum se pyšní jednou z nejlepších kolekcí zbraní a zbroje na světě. Jako příklad uvedu brnění Avant Armour, které patří mezi jednu z nejstarších téměř kompletních zbrojí na světě pocházející z roku 1440 a dochovalo se ve velmi dobré kondici.

V západním křídle nad zvířaty je vystaven letoun Spitfire F.21 LA198 postavený v roce 1944. Lítal v glasgowské 602. peruti v letech 1947–49.

Spitfire, by Jan Vávra

Ústředním bodem Centre Hall jsou koncertní varhany postavené a instalované společností Lewis & Co. Varhany byly původně uvedeny do provozu jako součást Glasgowské mezinárodní výstavy v roce 1901. V té době bylo do Centre Hall usazeno na 3000 posluchačů. Naštěstí varhany byly odkoupeny a ponechány na původním místě. Dodnes se halou rozléhají krásné koncerty.

Užijte si návštěvu Galerie a Muzea. V nejvyšším patře i v suterénu jsou umístěna občerstvení. Nechybí ani obchod se suvenýry a prostory pro dočasné výstavy.

Obrazárna, by Jan Vávra
by Catalina Panait, www.dreamstime.com

autor úvodní fotografie: Jan Vávra

Zdroje a více informací najdete: Kelvingrove Art Gallery and Museum, Wikipedia


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *