Jediná středověká katedrála ve Skotsku

“Glasgow Cathedral, High Kirk of Glasgow, St. Mungo’s Cathedral,  St. Kentigern’s Cathedral

Katedrála Glasgow, dnes ukrytá mezi budovami, společně s parkem a hřbitovem The Necropolis je jedním z předních cílů návštěvníků města. Dochovala se jako jediná katedrála ze 13.století ve Skotsku a platí celkově jako nejlépe dochovaná budova z této doby v zemi. Ve vztahu k historii Glasgow je jak nejstarší stavbou města, tak ale i místem, kde se začaly tvořit místní dějiny.

Co vidět

Katedrála má krásnou velikou hlavní loď, dřevěný strop, nádherné a originální vitráže, dvě patra. Ve spodním patře je hrobka Sv. Munga (zakladatele a patrona Glasgow), Blackadder Aisle. V blízkosti velký park a hřbitov Necropolis.

Jak se sem dostat

Katedrále se nachází východním směrem nedaleko od centra. Buď můžete přijít po historických ulicích Trongate a High street, nebo to vzít od George Square po George Street a pak High street. Nebo jinou ulicí. Ale vždy musíte mírně do kopce.

HISTORIE

Doba před postavením katedrály

První konkrétní zmínky o místě současné katedrály sahají do 5. století, kdy Sv. Ninian přišel z Whithorn v Galloway a věnoval  křesťanské pohřebiště na kopci Molendinar Burn v tehdejším sídle Cathures (dnešní Glasgow) království Strathclyde. O století později přišel Kentigern.

Kentigern

Kentigern, lidově nazývaný Mungo, se narodil dle pověsti na  břehu Fifeshire poblíž města Culrossu, kde se vyučil knězem pod vedením Sv. Serfa. Z Curlossu se Mungo vydal do Carnocku ve Stirlingshire odkud doprovázel ostatky svatého muže, Ferguse. Vůz tažený voli se zastavil u pohřebiště Sv. Niniana v Cathures, kde Ferguse pohřbil. Tento hrob je v místech dnešní The Blacader Aisle v katedrále. Kentigern byl zvolen králem, duchovními i lidem za jejich prvního biskupa. Založil klášterní komunitu a nechal postavit kostel, kde ho údajně navštívil Sv. Columba. Kentigern cestoval a rozšiřoval svou moc do Cumbrie, do oblasti Lake District, Loch Lomond a i do St. Asaph v Severním Walesu (zhruba celá dnešní oblast Strathclyde). Datum jeho smrti je uvedeno 13. ledna 603. Jeho hrobka je v dolním kostele katedrály, kde se každoročně koná bohoslužba, která připomíná jeho život.

Těsné okolí kostela patřilo biskupům, arcibiskupům a dalším duchovním, ale jižně a později i západně od katedrály vznikalo a rozšiřovalo se prosperující městečko. To rostlo až do rozměrů, které sami můžete vidět a pojmenovat – Glasgow. Více ve článku Stručná historie Glasgow.

Na počest St. Munga nechal na konci 15.století vystavět arcibiskup Glasgow Robert Blackadder u města Culross kapli zasvěcenou St. Mungovi. Dnes lze stále zříceninu kaple St. Munga dohledat na tomto místě.

Katedrála, 2018, by Katebee
Glasgow Cathedral, by katebee

Doba před-reformní

Nedochovaly se skoro žádné zmínky o kostelech na tomto místě až do začátku 12. století. První kámen katedrály byl položen v roce 1136 za přítomnosti krále Davida I., jeho dvora a tehdejšího biskupa Jana (1117-1147). Stavbu však potkal nejeden požár a proto byla nahrazena novou a větší stavbou vysvěcenou v roce 1197 za biskupa Jocelyna (1177–1199). Na jeho počest se dodnes v červenci slaví svátek a pořádá se Glasgow Fair (pouť). Katedrála od té doby nebyla bez střechy a slouží církvi.

Další hlavní přestavba přišla později ve 13. století za biskupa Williamem de Bondintonem (1233-1258), který byl zodpovědný za přidání Quire (chóru, oltáře) a Lower Church (dolního kostela). Vchod do horní a dolní sakristie (Upper Chapter House a Lower Chapter House) pochází z poloviny 13. století a celý kostel mohl být dokončen před koncem 13. století.

Ano, katedrála je dvoupatrová a tvoří ji dva kostely.

The Cathedral a the Bridge of Sighs (zdroj: scotcities.com)

Na počátku 14. století byla hlavní loď rozšířena a dokončena. Do tohoto období patří jihozápadní dveře, vstup do Blacadder Aisle a spodní části stěn hlavní lodi. Většina horní části hlavní lodi pravděpodobně pochází z roku 1330 a západní okno z pozdějšího 14. století. Pulpitum (kazatelna) a Blacader Aisle (jméno nese podle arcibiskupa Robert Blackaddera) byly přidány v patnáctém století. V dnešní katedrále lze nalézt i fragmenty kostelů starších než z 12.století.

Počátky univerzity

V lednu 1450 papež Nicholas schválil biskupu Williamu Turnbullovi založení univerzity v Glasgow a od roku 1451 do 1460 se vyučovalo v prostorách katedrály. Škola se přesunula do nové budovy na High street a stále se zvětšovala. Dnes, v místech kde stála univerzita, poblíž křížení ulic Ingram a High street, najdete College street, Old College bar, ale také železniční zastávku High Street. Budova a pozemky University byly totiž v roce 1864 prodány železnici, konkrétně – City Union Railway Company a budova byla zbourána. Za peníze z prodeje se nechala postavit nová, ta dnešní budova, na kopci Gilmorehill, kde je dochována historická brána z The Old College.

The Old College – budova univerzity na High Street (zdroj: scotcities.com)

Stručně ke skotské protestantské reformě církve

V Evropě se v 16.století zvedala vlna protestů proti katolické církvi a následně reforem. Ve Skotsku tomu nebylo jinak, protestanté se více a více radikalizovali. V roce 1559 došlo k revoltě za vlády Marie Stuartovny (Mary Queen of Scotland), římskokatolická církev byla zrušena a protestanti (kalvinisté) se chopili moci. V tuto dobu se do Skotska vrátil John Knox z exilu, byl považován za vůdce reformy a společně s dalšími pěti teology sepsali v srpnu 1560 Skotské vyznání víry, ústavu skotské reformované církve. Od té doby se sloužení staré katolické mše ve Skotsku trestalo smrtí.

Po reformaci

Právě v důsledku reformy církve v 16.století se začaly ničit všechny katolické kostely. Jediná středověká katedrála, která přežila, je právě ta v Glasgow. Její přežití se váže k panovníkovi Jamesi VI, který v roce 1581 přenechal městu Glasgow příjmy z daní za půdu, za účelem údržby katedrály. A rada města souhlasila, že převezme tuto odpovědnost.

Reformace v 16.století odstranila potřebu biskupů odpovědných papeži, oni však v katedrále fungovali v omezené míře až do roku 1689. Změnil se interiér katedrály, kdy napříč hlavní lodi se postavila zeď a katedrála byla využívána třemi různými kongregacemi současně. Západní část sloužila kongregaci the Outer High v letech 1647 až 1835. Kongregace využívající východní část, the Quire, se nazývala the Inner High a zasadila se o značnou přestavbu těchto prostor. Dolní kostel (Lower Church) byl používán kongregací Barony v letech 1596-1801, dokud nebyl postaven nový kostel Barony Hall hned naproti katedrále (stále stojí). Po přestěhování Barony do nového, navezli do dolního kostela 1,5 metru půdy a prostory změnily v pohřebiště členů Barony.

V roce 1836 se katedrála stala majetkem koruny, postupně se upravila do své dřívější slavné podoby, dolní kostel byl vyčištěn a začala ji obývat pouze jedna kongregace, která je aktivní dodnes. Katedrálu dnes spravuje instituce Historic Environment Scotland. Kromě historických částí katedrály stojí za prohlédnutí všech 323 okenních vitráží. Ty nejoceňovanější:

Ve velkém západním okně v hlavní lodi katedrály je: The Creation od Francis Spear.

The Great West Window . The Creation by Francis Spear. (zdroj: https://www.glasgowcathedral.org/)

The Millennium Window na severní zdi hlavní lodě bylo odkryta 3.června 1999. Autorem vitráže je místní student a učitel na The Glasgow School of Art – John K.Clark

The Millennium Window, by John K.Clark, (zdroj: http://www.glasspainter.com/)

Plánek katedrály, omlouvám se za kvalitu.

Plán horního a dolního patra katedrály, zdroj: (https://www.planetware.com)

Katedrála je neodmyslitelnou součástí dnešního Glasgow a každý návštěvník by k ní měl dojít. Otevírací doba je závislá na sezóně a probíhajících akcích, vstupné je dobrovolné a nezapomeňte, že má kostel dvě patra. Pokud se vám stane, že přijdete k zavřeným dveřím, nezoufejte. V okolí je mnoho dalších zajímavostí jako muzeum, nejstarší dům, sochy či hřbitov The Necropolis. A pod kopcem dva pivovary, které vám zavoní pod nos.

O stavbách, sochách a místech okolo katedrály v dalším článku …

Zdroje:


1 komentář u “Jediná středověká katedrála ve Skotsku”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *