Jeřáb Finnieston Crane

Co vidět

Dnes se jedná o ikonickou stavbu Glasgow, kterou najdete vyobrazenou v nejednom průvodci a na pohlednicích. Tento Finnieston Crane, jako další, které stále stojí podél Clydu, sloužil k přemisťování lokomotiv z pevniny na lodě. Jeřáb již svému účelu dávno neslouží a pro veřejnost je uzavřen. Jeho okolí ale stojí za to navštívit. V těsné blízkosti se nachází multifunkční aréna Hydro, most Clyde Arc, přes řeku Science Centre či budova BBC. Vede odtud i tunel pro pěší přes dálnici, kterým se lehce dostanete třeba do Kelvingrove Parku.

Jak se sem dostat

Jeřáb najdete u řeky Clyde západně od centra v městské části Finnieston. Tyčí se na pravém břehu řeky, hned vedle multifunkční SSE Hydro arény a dojdete sem pohodlně po promenádě podél vody zhruba za čtvrt hodiny ze St.Enoch Square.

Podrobněji

Jeřáb Finnieston Crane byl postaven a zprovozněn v roce 1932 jako největší jeřáb svého druhu podél řeky Clyde a někteří ho znají spíše pod názvem Stobcross Crane, jelikož, když ve městě ještě byly přístavy, tak tento se jmenoval Stobcross Quay. Celkem těchto Titánů (jak jsou nazývány mezi pamětníky) bylo podél Clydu vztyčeno 6, ale pouze 4 jsou dnes stále k vidění. Finnieston Crane patří mezi chráněné objekty A-listu v Glasgow.

Lokomotivy se v Glasgow vyráběly v části Springburn a mířily do celého světa. Byly totiž doby, kdy čtvrtina světové výroby lokomotiv patřila Glasgow. Ocelový jeřáb sahá do výšky přes 50 metrů, rozpětí konzoly si přičítá dokonce 77 metrů a zvednout dokázal do vzduchu až 175 tun. Celkově bylo v historii vztyčeno pouze asi 42 takových jeřábů, z toho 27 v UK, a Finnieston je jedním z 15 dochovaných dodnes.

NBL (North British Locomotive) přemisťována jeřábem Finnieston Crane, 1952; zdroj: theglasgowstory.com

Zajímavosti

  1. Jediný jeřáb v Británii s osobním výtahem.
  2. Jediný britský jeřáb, který měl na konzole horizontální kolejnice pro zvedák Jigger, manipulující s lehkými náklady.

TIP: Nedaleko Glasgow, v Clydebank, stojí velmi podobný jeřáb Titan Crane, který je přístupný veřejnosti. Před výletem radši zkontroluj jejich web, jelikož jeřáb byl v roce 2020 v rekonstrukci.

Ačkoliv je jeřáb Finnieston Crane dnes obklopen moderní zástavbou jako je most Clyde Arc, arénou SSE Hydro, byty a hotely, stále zůstává výrazným symbolem Glasgow. Mrkněte ale na fotografie od Ben Cooper a video skotského bikera Dannyho MacAskill, kteří to povolení vylézt nahoru dostali.

Zdroje k článku: discoverglasgow.org, theglasgowstory.com, portal.historicenvironment.scot


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *