Dvě trasy z Glasgow Green

by Jan Vávra

Začátek obou tras je v parku Glasgow Green, o kterém si přečtěte více Oáza klidu v centru města – Glasgow Green . Kudy vás povedu? Nejdřív si vše v klidu přečtěte a pak prozkoumejte MAPU.

  1. CENTRUM – GLASGOW GREEN – PODÉL ŘEKY – RICHMOND PARK – SOUTHERN NECROPOLIS – GLASGOW CENTRAL MOSQUE – CENTRUM

Proč vyrazit právě na tento okruh

Až na posledních pár set metrů procházka vede postranními uličkami a zelení, takže ideální na běh, ale i klid od ruchu aut.

Kudy & Co uvidíte

Přes Glasgow Green se vydáte podél řeky po pěšině, která je součástí národních cyklostezek. Až uvidíte před sebou velikou prosklenou budovu skotské Policie, tak vyjděte schody k silnici a přejděte silniční most Rutherglen Bridge. Za mostem po pravé straně se vám otevře Richmond Park s labutěmi, husami, racky a kachnami. Je zde příjemná podívaná. Bohužel se zde začalo stavět, takže zadní rozlehlá část je ohraničená. Z parku se kousek vraťte k mostu a sejděte schody k řece. Podél řeky se budete vracet opět k městu, ale po pár set metrech zatočíte mezi domy, které však jsou ve velmi klidné zóně. A projdete takto k nedalekému hřbitovu Southern Necropolis.

Southern Necropolis, by katebee

Southern Necropolis – Tím, že je tento hřbitov v jižní části města a mezi zástavbou, je trochu opomíjen. Přijde mi ale skvělý. Staré náhrobní kameny zarůstají břečťanem a plevelem a dodává mu to kouzlo. Nabízí ale i slavné náhrobky, které stojí za povšimnutí. Sir Thomas Lipton (obchodník s čajem, který dal jménu té dnes známe značce), Alexander “Greek” Thomson (Glasgowský architekt, který dal městu mnoho budov, rozhodně významnější než Mackintosh) nebo Charlese Wilsona (rovněž architekt) a další. U vchodu je plánek.

Prosperující prodejna místního obchodníka s čajem z počátku 20.století. Foceno v muzeu People’s Palace, by katebee.
Caledonia Road Free Church, by katebee

V mapě zmiňuji Caledonia Road Free Church, který je dnes mezi dvěma silnicemi, špatně dostupný a zavřený, takže úplně není potřeba k němu dojít. Ale je to jeden z kostelů, který postavil již zmiňovaný Alexander “Greek” Thomson v roce 1857 a má historickou hodnotu.

Při cestě zpět do centra již půjdete mezi zástavbou, ale cesta není dlouhá. Dojděte k největší mešitě ve Skotsku Glasgow Central Mosque z roku 1983. Areál se rozprostírá na 4 ha a můžete si rezervovat prohlídku, která je velmi zajímavá. V Glasgow žije velmi silná komunita muslimů (asi 6% obyvatel) a nejedná se o jedinou mešitu ve městě.

A jste zpět v centru města.


2.CENTRUM – GLASGOW GREEN – PODÉL ŘEKYATHLETES’ VILLAGE – PARK CUNINGAR LOOP – A ZPĚT

Proč vyrazit právě na tento okruh

Protože nemusíte potkat ani jedno auto. Ideální na běh, procházku i cyklistiku.

Kudy & Co uvidíte

Od Glasgow Green stále podél řeky a zase zpět. Nemůžete se ztratit. Vede tudy cyklostezka, ale cesta je poměrně široká. V roce 2014 Glasgow hostilo The Commonwealth Games a, aby měli sportovci kde bydlet, nechalo město vystavět úplně novou vesničku v Dalmarnock – Athletes’ Village, která pojala až 8000 sportovců. Dnes se zde bydlí a je zajímavé se touto zástavbou procházet. Přes řeku se rozprostírá park Cuningar Loop otevřený teprve v roce 2017, který nabízí mnoho možností ke sportu i s horolezeckou venkovní stěnou či naučnou stezku.

Athletes’ Village a Cuningar Loop, zdroj: urbanrealm.com

V této části města také nemůžete přehlédnout obrovské sportovní arény. Konkrétně fotbalový stadion Celtic park, kde hrají zelení Celtic a multifunkční Emirates arénu. Najdete zde atletický ovál a basketbalové hřiště, kde hrají místní Rocks, národní cyklistický ovál a třeba i oddíl netbalu.

A odtud ideálně stejnou cestou opět zpět do centra.

Mapa