Blog,  Objevuj & Vzdělávej se

Down to Earth (2020): Má svá ALE

Netflixový seriál s americkou hvězdou Zacem Efronem v hlavní roli. Společně s Darinem Olienem, vyznavačem zdravého životního stylu, a štábem cestují po světě, užívají si dobrodružství, dobrého jídla a nenásilnou formou představují různé komunity, vědce i obyčejné lidi zajímající se o udržitelný způsob života. Poukazují na úspěšné projekty, ale i změny spojené s klimatickou změnou.

Během 8 epizod navštíví např. Puerto Rico, Peru, Island, Sardinii ale třeba města jako Londýn a Paříž.

Jo, shlédla jsem všechny díly a nemůžu říct, že je to špatné. To, co natočili, mě přivedlo na spousty myšlenek, nápadů o čem psát a mnoho záběrů je pastvou pro oči. Dokument má ale svá ALE.

Určitě formát tohoto seriál nesedne každému. I když je to právě formát, který je něčím odlišný oproti klasickým environmentálním snímkům. Ten, kdo již má určité povědomí a znalosti o klimatických změnách a životním prostředí, tak mu bude chybět mnoho odpovědí na nevyřčené otázky a najde mnoho nepřesných až chybných vět, které padají do pléna. Nebude uspokojen stručností a pouze krátkými rozhovory s “místními” lidmi o jejich obživě, způsobu života, přírodních živlech, zemědělství, firmách, energetice…

Jaké však vidím “pozitivum” tohoto seriálu Down to Earth je, že působí jako Hollywoodský film. Zvláštní? Možná. Přijde mi totiž, že je na světě velká skupina lidí, která právě tento styl s mladým fešákem Zacem uvítá spíše, než seriózního dokumentaristu a že spíše se zamyslí nad přínosem včel, životem lidí, kteří čelí častým výskytům hurikánů či umístěním pítek napříč Paříží a tedy dostupností vody pro všechny.

A abych dala prostor dalším zdrojům, tady je anglický článek o nepřesnostech a nepodložených informacích, které padly v dokumentu:

Ve stručnosti z článku:

  • Čerstvé kozí mléko není pasterizované. Je homogenizované, což znamená, že se neoddělí a nevytvoří krémovou vrstvu, takže nemusí být mechanicky mícháno jako kravské mléko. (pozn. Kozí mléko se pije i čerstvé, ale může se stát, že bude obsahovat nějaké nemoci. Vše se odvíjí od přístupu k chovu. Vedou se mnohé diskuze na toto téma.)
  • Většina GM plodin není přímým nebezpečím pro včely. Určité GM rostliny sice byly vyvinuty tak, aby byly přirozeně odolné vůči některému hmyzu díky produkování toxinu – ne však ke včelám. Co včelám na druhou stranu může více škodit ve spojitosti s GM plodinami jsou chemické postřiky. (pozn. Tohle je složité téma. Nejde ho uchopit v krátkém odstavci. Proto stručné vysvětlení ve filmu určitě nestačí.)
  • Témata jako veganství, superpotraviny, chůze naboso jsou ve filmu velmi zjednodušené a zavádějící.
  • Celá druhá epizoda má v sobě mnoho nepřesných informací týkající se vody. Kohoutková voda nezpůsobuje vyšší riziko výskytu rakoviny. Neuvádí rozdíl mezi filtrovanou a destilovanou vodou, což je velmi matoucí. Ač filtrovaná voda může odvádět některé minerály z lidského těla, nejedná se o žádné velké množství. Kapitolu uzavírají tím, že se dokument snaží zapůsobit na lidi, že jediná správná volba je pití minerální vody z láhve. Což ale úplně nepřispívá environmentálnímu přístupu, aby se omezil nákup jednorázových lahví.
  • Celkově autor shrnuje seriál Down to Earth jako dokument s mnoha dobrými poselstvími a dobrým úmyslem. Akorát si nedali velkou práci s vědeckými podklady či ukázáním zájmu a vědomostí při rozhovorech s odborníky v dokumentu.

Zdroj úvodní fotky: Netflix