Dopravní patník na soše jako ikona Glasgow

Duke of Wellington

Už jako neznalý turista si nejde nevšimnout hlavní fotografie, která prezentuje Glasgow v každém průvodci. Nejsou to žádné historické stavby, ale právě socha vévody z Wellingtonu s dopravním kuželem na hlavě. Přečtěte si, jaký příběh stojí za touto podivností.

Kde se nachází

Socha vévody z Wellingtonu na koni je umístěna na náměstí Royal Exchange Square hned před hlavním vchodem do Galerie moderního umění (GOMA). U křížení ulic Ingram a Queen Street v centru města.

Duke of Wellington, by katebee

Koho jméno nese tato jezdecká socha?

Ač je socha celosvětově známá, málokdo opravdu ví, koho jméno a podobu nese. Jedná se o významného britského vojevůdce a politika Arthura Wellesleye, 1. vévodu z Wellingtonu. Svou sochu si zasloužil tím, že přemohl Napoleona v bitvě u Waterloo v roce 1815. Po skončení své vojenské kariéry se vrhl na dlouhou politickou cestu a jako Tory se stal dokonce premiérem.

Duke of Wellington, by historytoday.com

Příběh: Jak hrabě k patníku přišel

Tato jezdecká socha stojí v Glasgow od roku 1844 a dlouho se jednalo o naprosto běžný a nepříliš zajímavý památník, jakých najdete v každém velkoměstě stovky. Až do 80. let minulého století, kdy neznámý šprýmař umístil na vévodovu hlavu dopravní kužel. Místní úřady ve spolupráci s policií se horlivě snažily vandala dopadnout a kužel vytrvale sundavaly. Nicméně nevšední ozdoba se po každém odstranění o pár nocí později zase vrátila na svoje místo. I přes veškeré úsilí se ale nikdy původce tohoto žertu nepodařilo vypátrat. Ukázalo se ovšem, že většině zdejších obyvatel se vylepšení Wellingtonovy sochy líbí. Perfektně prý totiž vystihuje skutečnou povahu Glaswegians, kteří rádi pijí alkohol a dělají si legraci z vážných věcí. Úředníci tedy nakonec rezignovali a pod tlakem veřejnosti nechali sochu být. A jak to bývá, něco,co má oplétačky se zákonem a vymyká se pravidlům nakonec dosáhne největší slávy.

Co se mi líbí je, že patník má svou vlastní módu a reaguje na události, které hýbou Glasgow.

Podle mě bohužel, dneska již toto zdobení soch není nic neobvyklého. Lidé i představitelé městského pořádku tento doplněk toleruji u mnoha soch. Vytrácí se tak jedinečnost a povědomí o prvenství hraběte z Wellingtonu. Proto v Glasgow můžete spatřit třeba Donalda Dewara před Royal Concert Hall na Buchanan street nebo v Edinburgh sochu Davida Huma na Royal Mile.

Spolu-autor textu: Lukáš Vojáček


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *