Doporučuji: Inspiruj se a vzdělávej od jiných

Jaký formát sdělování informací tě nejvíce baví?

Každý z nás je svůj a to, co vyhovuje jednomu, jednoduše nemusí být to pravé pro toho druhého. Naštěstí toto platí jak pro diváky, tak i pro tvůrce. Proto, ať už je ti sympatické čtení naučných knih, máš náladu se pustit do vzdělávacího online kurzu či zrovna procházíš životním obdobím, kdy tě fascinují dokumentární filmy, vždy je toho na internetu nebo v knihkupectví dostatek, aby sis vybral.

Když už na tebe přijde to rozpoložení se něco nového dozvědět, občas se ale stane, že prostě nevíš, kam sáhnout. Věrné zdroje máš vyčerpané a zrovna ti nikdo neřekl zaručený tip, co nesmíš minout. Budeš googlit s nadějí, že tě něco oslní? Jak rychlí a úspěšní umíš být?

Já se s problémem inspirace a zaručeného tipu potýkala pěkně často jednu dobu. Jelikož už nějaký rok studuji geografii a životní prostředí, nemám nouzi o univerzitní podklady a doporučení na vědecké práce. Ale co si budeme povídat, studijní materiály si vyžadují soustředění a náladu, aby se do toho člověk pustil.

Zkrátka ve mně rostla obrovská touha se na přírodu dívat i hravě. Skoro až dětskýma očima. Chtěla jsem, aby mi někdo problematiku shrnul hodně jednoduše s obrázky, ve videu nebo příběhem. Ale také bez šokujících nadpisů a apelu začít teď hned něco měnit. Aby byl kontext zasazený do reálného světa a ta naučená teorie by mohla dostat ty správné rozměry v mojí hlavě.

No a jak to dopadlo?

Tato má touha vyústila v to, že jsem si začala ukládat spoustu YouTube videí, sledovat mnoho organizací a lidí napříč světem sociálních sítích a nechtěj vidět moji lištu se záložkami v prohlížeči. Ano, mám toho nastřádáno hodně.

Teď ale přišla další etapa mého rozvoje v podobě psaní blogu a léta mého syslování a nasávání mohu konečně utřídit a předávat dál. Chci se se všemi o tyto poklady dělit a usnadnit tak čas při vybírání.

Zdroje a inspirace

Naposledy aktualizováno: 12. srpna 2021 (Zdroje průběžně přidávám.)


YouTube kanály

 • Bozeman Science (EN) – Tento pořad od Američana Paula Andersena byl úplně první, který jsem začala sledovat ve spojitosti s environmentální vědou. Ve svých videích pokrývá široké spektrum témat, ale všechna se snaží být stručná, jednoduchá a vysvětlující. Stále se k jeho tvorbě ráda vracím. Určitě doporučuji, pokud hledáš shrnutí nějakého složitého tématu.
 • Eco Sapien (EN) – Povedený vzdělávací pořad o ochraně přírody a úbytku biodiverzity.
 • Lukáš Pich (CZ) – Videa české fauny, skvělé záběry.
 • Riverford Organic Farmers (EN) – Farma, od které odebírám zeleninu v podobě bedýnek ve Velké Británii. Pokud se zajímáš o svůj vlastní jídelníček, tady a na jejich webu najdeš mnoho tipů do kuchyně i na zahradu. Mám ráda jejich koncept marketingu. Formou blogu Wicked Leeks, food webu Riverford, fotek a přátelského přístupu se snaží lidi vzdělávat. Nehledě na to, že jejich produkty jsou opravdu dobré.
 • TED (EN) – Asi nemusím představovat tento pořad. Odborníci přednášejí o tématech napříč obory. Mnoho jich ale cílí na problematiku klimatické změny. Nějaké tipy ode mne:

Videa, vzdělávání

 • Time for Geography (EN) – Tohle je přesně obsah, který by se měl šířit a sdílet. Jednoduše, naučně a srozumitelně o procesech na naší zemi. Díky videím podle mě pochopíš za pár minut celou problematiku. A když tě dané geografické téma zaujme a pochopíš základ, co ti pak brání si o tématu přečíst více? Jedná se o projekt univerzit ve Velké Británii. Nebylo by skvělé mít něco podobného i v Česku?

Online kurzy

 • OpenLearn (EN) – The Open University je univerzita ve Velké Británii, kterou studuji já. A je to tak trochu jiná univerzita, než ty klasické, které znáte. Tato se zaměřuje převážně na online studium, i když i to fyzické lze absolvovat. Výhodou však této školy je, že mám obrovské množství materiálů a kurzů přístupných online. Buď v rámci svého zapsaného kurzu nebo skrze menší kurzy přístupné zdarma široké veřejnost. A je jich opravdu hodně. Stačí si vybrat téma a začít se vzdělávat. Některé jsou dokonce zakončené certifikátem.
 • Klimatická změna (CZ) – Volně dostupný online kurz Klimatická změna pod záštitou organizace Člověk v tísni. Primárně je kurz určen pro učitele 2. stupně základních škol a středních škol, ale na 100 % je kurz pro všechny, kdo mají o téma zájem.
 • Khan Academy (EN) – Videokurzy pro žáky základní školy i studenty univerzit. Na webu najdeš témata ze všech možných odvětví. Pokud ale zabrousíš do sekce Science, můžeš se pustit do vzdělávání v oborech jako Biologie, Ekologie, Environmentální věda a další. Stránky se dají přepnout v nastavení i do češtiny- to ale způsobí menší nabídku kurzů a videa budou pořád stejné, jen dostanou české titulky. Pokud můžeš, zůstaň u angličtiny.

Filmy

 • Kiss the Ground – film je dostupný na Netflix
 • filmy s David Attenborough

Osobnosti & odborníci

 • David Attenborough – Tvář a hlas stovky dokumentů o přírodě. Celý život zasvětil přírodě a svým příjemně klidným vystupováním ovlivnil nespočet lidí po celém světě. Možná právě proto, že není vědcem, ale tím přítelem z obrazovky, dosáhl toho, že se lidé více začali zajímat o globální změnu klimatu a přírodu.
 • Yuval Noah Harari – Často je představován jako historik a spisovatel. Podle mě to není úplně výstižné. Jedná se o neskutečně chytrého člověka s širokým obzorem nejen v oblasti přírodních věd a historie, ale i politiky a antropologie. Je profesorem na univerzitě v Jeruzalémě a pokud se ti nechce pouštět rovnou do jeho knih, doporučuji si pustit jeden z mnoha rozhovorů s ním na YouTube (EN).
 • Daniel Stach – Český moderátor, sympaťák a popularizátor vědy primárně spojovaný s pořady v České televizi. Jeho nadšení a zápal pro věc jsou velmi inspirující, přinášejí úsměv, často úžas, ale hlavně znalosti. Mně nejvíce ovlivnil svým výrokem: „Ptejte se PROČ!“ Tak se tím snažím řídit.

Další zdroje informací sepsané na jiných blozích