Dlouhosrsté krávy v Pollok Country Parku

Pollok Country Park s krávami

Skotsko je proslulé svými Highland krávami s dlouhou srstí, které většinou najdete na pastvinách mimo město. Já jsem ty své potkala až na úpatí Ben Nevisu při cestách hornatým Skotskem. Vy ale tak daleko nemusíte. Stačí sednout na vlak v centru Glasgow nebo se projít a za chvíli jste u nich. Park má ale i jiná lákadla. A dokonce se stane, že budete obklopeni lesem a na ruch velkoměsta úplně zapomenete. Park byl v roce 2008 zvolen Nejlepším Parkem Evropy.

Co vidět

Kromě již zmiňovaného stálého chovu Skotského náhorního skotu – Highland cattle, čítajících přibližně 50 jedinců pasoucích se na více než jedné pastvině, je tento největší park Glasgow (146 ha) skvělé místo pro děti s mnoha hřišti, lesoparkem, rybníkem či rozlehlými trávníky. Protéká jím potok White Cart Water a přibližně v polovině jeho délky, uprostřed parku, se nachází budova Pollok House s krásnými zahradami. Nesmím také zapomenout na budovu The Burrell Collection, kterou až v létě 2021 otevřou po rekonstrukci veřejnosti, bude skvělým lákadlem pro návštěvníky, kteří mají rádi muzea, unikátní sbírky a historii.

Jak se sem dostat

Pokud jste v centru města, nejrychlejším způsobem je sednout na vlak z Glasgow Central Station. Za 10 minut vystoupíte na zastávce Pollokshaws West, která je přímo na jihovýchodním okraji parku. Druhou možností je autobus linky 57, 57A z Vincent Street, ale jede o 15 minut dýl. No a třetí možností je jít pěšky. Ač park neleží v centru, zhruba hodinová procházka jižním směrem rychle uteče.

by katebee

Podrobněji

Po více než 700 let patřil tento kus půdy vážené rodině Maxwell, která v roce 1956 darovala celé panství včetně Pollok House, s podmínkou ponechání plochy veřejným parkem, Glasgow Corporation. Pollok House s uměleckými sbírkami uvnitř je volně přístupný veřejnosti a chvíle klidu můžete rovněž strávit v přilehlých zahradách. Postupně se na rozlehlých plochách parku vytvořila veřejná sportoviště i oficiální kluby golfu, lakrosu, fotbalu či cricketu a jsou zde značené cyklostezky.

Pollok House, by https://www.relevantsearchscotland.co.uk/

Highland krávy

Česky známé jako Skotský náhorní skot má svou tradici v Pollok Parku přes 180 let a za tu dobu vyhrál mnoho ocenění na soutěžích, kterých se pravidelně účastní. Jejich chov má i pozitivní vliv na místní biodiverzitu a nedovoluje rozrůstání ostružiní, kopřiv či cesmíny, jelikož všechny spasou. Zemina je zde velmi jílovitá a tedy nevhodná k pěstování úrody. Každá kráva má v parku své jméno.

by katebee

The Burrell Collection

Za mé dva roku v Glasgow jsem bohužel neměla to štěstí budovu navštívit, jelikož je až do léta 2021 v rekonstrukci. Některé kousky bylo/je však možné vidět v dočasné expozici Kelvingrove Art Gallery and Museum. Co je ale ta Burrall kolekce? Vážený obchodních Sir William Burrell (1861-1958) byl velkým milovníkem uměním a jeho věšnivým sběratelem. Nashromáždil cenné renesanční obrazy, středověké zbraně a tapiserie, starožitný čínský porcelán a mnoho dalších. Na sklonku svého života se rozhodl jeho kolekce (s více jak 9000 objekty) darovat městu a veřejnost tyto skvosty mohla prvně obdivovat v roce 1983.

Pollok Woodland Trails

Trasy a stezky vedoucí skrz na skrz parkem. Některé po zpevněném terénu, jiné přímo přes les. Park je zapojen do mnoha projektů zvyšující biodiversitu a napomáhá chránit místní faunu i flóru, o čemž si můžete přečíst na mnoha informačních cedulích. Značná část území je ponechána volnému růstu, proto zde najdete vzrostlé stromy, houští, spadané kmeny a mokřady. A jako většina Glasgowských parků, i tento má vybudovaný rybník. A dokonce se zde nachází i archeologické naleziště.

Rybník v Pollok Parku, by katebee
by katebee

Zajímavost

Na začátku 90.let byl park okupován masivním táborem protestujících, kteří se snažili zabránit výstavbě dálnice M77 lemující 11 km západní hranice Pollok Parku. Akce byla v roce 1995 násilně rozehnána a silnice, jak se lze osobně přesvědčit, byla vybudována. Důsledkem bylo pokácení více jak 5000 stromů a výrazné rozdělení krajiny, kdy menší parky a obytná část na západě ztratily soudržnost s velkým parkem.

Velmi doporučuji tento park navštívit. Můžete zde strávit hodinu i celý den a i vás budou po jednom poctivém okruhu pěkně bolet nohy. Nedaleko se nachází další krásné parky jako Bellahouston, Maxwell či Queens Park. Dáte je všechny za jeden den?

zdroj úvodní fotografie: katebee

zdroje: peoplemakeglasgow.com , wikipedia, glasgowlife.org.uk


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *