Dát si čokoládu v Belgii

Nápad, že si budu vozit z cest bean to bar čokolády jako suvenýr

Muzeum - Chocolate Nation

Z Nizozemska jsme vlakem přejeli do Antverp a pokračovali v naší dvoutýdenní dovolené. (Článek o našem cestování po Nizozemsku.) V pomalém stylu, kdy bylo málo plánů, hodně dětských hřišť, času stráveného společně a radostí z maličkostí. Popravdě, můj sen naší dovolené už byl splněn tím, že jsme poznali Nizozemsko. O Belgii jsem toho moc nevěděla a vlastně už chyběla i energie po intenzivním týdnu ještě něco velkého objevovat. Takže jsme naše čtyři dny v Belgii pojali odpočinkově. Šli jsme do zoologické zahrady, projít se jen tak napříč čtvrtěmi, dali jsme si belgickou vafli a taky jsme si dopřáli belgickou čokoládu – vždyť byla na mém bucket listu a byl to další cíl naší cesty.

Až na náměstí v Belgii jsem si ale vymyslela, že nebudeme kupovat jen tak nějakou čokoládovou pralinku. Chtěla jsem bean to bar čokoládu. Čokoládu, která u sebe nese informace o svém původu a byla vyrobena s vědomým přístupem.

Uspěla jsem? Jen částečně. Co tím myslím?

Ačkoliv jsem měla seznam belgických výrobců bean to bar čokolády, vůbec jsem nevěděla, kde se dají tyto značky v Antverpách sehnat. A tak jsem se spokojila s bean to bar čokoládami, které jsme objevili v čokoládovém muzeu Chocolate Nation. Byly vyrobeny přímo tímto muzeem a na etiketě bylo psáno bean to bar. Možná si řeknete, v čem je háček? No právě v tom, že jsou tyhle čokolády vyrobeny muzeem a ne speciální čokoládovnou. Možná by to ani nemusel být takový „problém“, protože přeci jen v zahraničí už bean to bar čokolády nejsou takovým unikátem jako v Česku. Ale přeci jen. Mám radost, když má čokoláda příběh, když se člověk dozví, odkud přesně jsou čokoládové boby, jak byla tabulka vyrobena, no a taky když má hezký obal. Jak to znám od českých čokoládoven. Takže, tady jsem udělala kompromis. Koupili jsme jediné bean to bar čokolády, které jsme našli. Na etiketě ani na webu se o historii bobů člověk moc nedozvěděl, ale alespoň byla každá tabulka vyrobena z bobů z jedné země. A jo, ty rozdíly chutí se dali rozpoznávat i tady. Takže jo, jsem spokojená. Dala jsem si belgickou čokoládu a odškrtla si tak položku na svém bucket listu.

To, že tabulka čokolády musí být bean to bar jsem si vymyslela až v Belgii. Proto jsem předem neměla zmapováno, kde je ideální ji koupit. Ale vnuklo mi to myšlenku, že teď ze všech cest si budu vozit bean to bar čokolády jako suvenýr z cest. Těch českých mám doma pěknou zásobu, tak proč je nerozšiřovat i o zahraniční přátele, že. Někdo si vozí magnetky a já budu hledat malé lokální čokoládovny.