Ayr – město s plážemi

Město Ayr se nachází na východním pobřeží Skotska omílané vodou Firth of Clyde a obdivovat zde můžete jak historii, tak krásné písčité pláže.

Co vidět

Pro milovníky klidu a přírody jsou zde kilometry písčitých pláží, nespočet zelených golfových trávníků a šum moře. Jako přístavní město však nese bohatou historii a některé pevnosti, opevnění či věže byly dochovány dodnes.

Jak se sem dostat

Vlak je nejvstřícnějším spojením. Během dne jezdí přímý vlak z Glasgow Central Station 2-3 krát do hodiny a cesta trvá 50-60 minut.

Podrobněji

Samotné nádraží leží v centru města, takže následujte městské ukazatele či proud lidí a nemůžete se ztratit. Ideálně se vydejte na hlavní třídu High Street, kde je mnoho obchůdků, kaváren, ale hlavně můžete obdivovat zajímavosti města. Minout nesmíte The Wallace Tower. V těchto místech byl totiž ve věži uvězněn samotný William Wallace, kterému se podařilo z vězení uniknout během požáru celé budovy. Dnešní věž je tedy nově postavená jako monument tomuto skotskému hrdinovi.

The Wallace Tower, by George B, tripadvisor.co.uk

Městem protéká řeka Ayr přes kterou se klene, kromě jiných, most Auld Brig s historií sahající až do 13.století. Dodnes dochován jako průchozí pro pěší. Více o mostě

Auld Brig, by katebee

Město bylo díky své poloze v průběhu doby často napadáno. A dodnes jsou zde právě známky pevností, které se stavěly v různých etapách historie. Pokud půjdete od mostu Auld Brig ještě kousek po proudu řeky, nedaleko samotného ústí do zálivu, budete míjet Miller’s Folly, dochované zdi a pevnost postavené Oliverem Cromwellem v 17.století při obléhání Skotska.

Druhá pevnost se tyčí v centru města – věž St.John’s Tower. Věž odkazuje na dobu skotského boje o nezávislost na přelomu 13.-14.století. V tamních dobách zde stál hrad, který ovládali nejdříve Angličané a pak byl dobyt, z velké části zničen, vojsky Robert The Bruce. Ta zde i nějakou dobu rovněž pobývala. Více o věži v odkaze.

St.John’s Tower, by flicker.com

Ještě zmíním za chvíli jednu pevnost, ale teď už běžte na pláže. Tyhle jsou totiž rozlehlé, klidné a dodávají energii. Tyto písčité lány omílané vodou se táhnou od města na jih a můžete jít tak daleko, kam budete moci. Dobré je však mít na paměti, že přílivy a odlivy nejsou zanedbatelné a je vhodné mít dobrou obuv nebo jít bos. Písek je v některých místech spíše bahno a propadá se pod nohami.

Ta zmíněná pevnost je dnes taková romantická zřícenina na skále, kterou právě uvidíte při procházení se jižně po pláži. Je to pozůstatek Greenan Castle ze 16.století a dnes je již pouhou okrasou místa.

Greenan Castle, by Ugo Cei

Nedaleko Ayru, pěšky když zabočíte doleva k městu těstě před Greenan Castle, se nachází městečko Alloway. Což je především lákadlo pro skotské návštěvníky, jelikož se jedná o rodiště věhlasného skotského básníka Roberta Burns. A místo ukrývá jeho rodný dům, muzeum i sochu.

Na závěr se ještě zmíním o české historii, která je ukryta v Ayru. Konkrétně spojena s druhou světovou válkou. Na místním hřbitově Ayr Cemetery je totiž pohřben český letec Jaroslav Kučera. Dobře ucelené informace o československých letcích jsou na webu české školy ve Skotsku .

Určitě by se dalo o Ayru ještě psát. Ale tu hlavní inspiraci jsem vám snad předala. Teď už je jen na vás, abyste si naplánovali výlet. Užijte si ten pocit na pláži.

další odkazy: Wikipedia


1 komentář u “Ayr – město s plážemi”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *