Alexander “Greek” Thomson

“glasgowský architekt a designér”

  • 9.4.1817 (Balfron) – 22.3.1875 (Glasgow)
  • glasgowský architekt a designér
  • byl ovlivněn skotským osvícením a průmyslovou revolucí
  • měl autentický “rukopis” budov s řeckými, egyptskými a prvky Blízkého východu
  • mnoho budov stojí dodnes napříč městem

Město Glasgow je město plné experimentální, různorodé, světové i velmi lokální architektury. Jména autorů historických budov se často opakují a dávají se do popředí i do turistických průvodců. Asi nejznámější muži tohoto odvětví spojených s Glasgow jsou Charles R. Mackintosh a právě Alexander “Greek” Thomson. Druhý jmenovaný žil o dvě generace dříve než ten první a v době, kdy město zažívalo obrovský nápor přistěhovalců. Musel se potýkat s výstavbou obytných bloků a podílel se na samotném plánování města. Oproti němu známější Mackintosh stavěl již konkrétní jedinečné budovy.

Přečtěte si příběh Alexandra “Greek” Thomsona

Alexander Thomson byl přední architekt Glasgow první poloviny 19.století. Žil zde od svých 13 let, kdy osiřel a přestěhoval se ke svému bratru Williamovi. Narodil se jako devátý z celkem dvanácti sourozenců. Byl vychován jako silný presbyterián a již v dospívání začal pracovat. Jeho prvním větším zaměstnáním byla pozice úředníka v advokátní kanceláři. Právě zde si v roce 1934 jeho skic všiml architekt Robert Foote a nabídl mu, že mu pomůže a zaškolí ho v základech architektury a designu. To trvalo dva roky. Na svou první praxi nastoupil k architektovi Johnu Bairdovi “Primusovi”, kde působil do roku 1849.

Dalších 14 let trvalo, než si věřil natolik, aby si otevřel svou vlastní praxi společně s Johnem Bairdem II. (druhým toho jména, ale dle zdrojů, nebyli příbuzní). Jeho nejproduktivnější léta však přišla až od roku 1859, kdy začal spolupracovat se svým bratrem Georgem.

Ve znečištěném a průmyslovém městě na řece Clyde se Thomsonovi podařilo navrhnout, se vzácnou brilancí a vynalézavostí, sklady a obchodní kanceláře, řadové a činžovní domy, příměstské vily, dokonce v rané tvorbě i jeden hrad a tři velké presbyteriánské kostely.

Hrad Craigrownie Castle v Cove, zdroj: www.scottscastles.com

Během svého života zřídka opouštěl Glasgow a nikdy nevycestoval do zahraničí. Prvotně navrhoval mnoho neo-gotických a pseudo-italských vil podél Firth of Clyde v místech jako Cove a Kilcreggan. Svou přezdívku „Greek“ získal až v polovině 50. let 19. století, když se klasický řecký styl začal projevovat v jeho práci. Paradoxně se však jednalo o období, kdy řecký styl již vycházel z módy, zejména v Anglii, kde se konal návrat gotiky.

Thomson se zabýval problémy městského života v době, kdy bylo Glasgow jedním z nejlidnatějších měst v Evropě. Měl velmi revoluční myšlení, které v jeho době nebylo úplně doceněno. Jeho činžovní domy využívané dodnes najdete třeba v jižní části města ve Strathbungu nebo Pollokshields.

Salisbury Quadrant v Strathbungu, by katebee

Thomson byl velmi ovlivněn aktuální dobou skotského osvícení a průmyslové revoluce. Jako oddaný presbiterián byl považován za snílka, myslitele a vizionáře. Do jisté míry byl ovlivně i apokalyptickými obrazy malíře Johna Martina. Jako architekt rád experimentoval s novými materiály a postupy. Navrhoval nejen budovy, ale také kování a terakotové komíny, nábytek a dekorace interiéry.

obraz Apocalypse w Tate Britain od Johna Martina, zdroj: londynkultura.blogspot.com
Interiér Holmwood House, zdroj: Simon Jauncey, countrylife.co.uk
Interiér Maria Villa, zdroj: Simon Jauncey, countrylife.co.uk
Detail železného zábradlí u Millbrae Crescent , zdroj: www.scotcities.com

Působil jako prezident Glasgowské architektonické společnosti (Glasgow Architectural Society) a Glasgowského institutu architektů (Glasgow Institute of Architects). Byl členem církve United Presbyterian Church of Scotland. Oženil se 21.9.1847 s Jane Nicholson, vnučkou architekta Petera Nicholsona, a měli 12 dětí.

Jelikož žil v jižní části města, tak je zde i pochován. Jeho hrob se nachází v Southern Necropolis v Gorbals. V roce 1950 byl však náhrobek poničen a přes 50 let upadla jeho památka v zapomnění. V roce 2000 Glasgow Institute of Architects vyhlásil soutěž a originální design náhrobku. Vyhráli dva studenti architektury Graeme Andrew and Edward Taylor. Jelikož Thomson často používal při své práci černou žulu, je pomník tvořen právě jí. Můj vkus to rozhodně není, ale na druhou stranu je hrob opravdu nepřehlédnutelný v záplavě starých kamenů. Co říkáte?

Hrob Alexandera Thomsona v Southern Necropolis v Gorbals, zdroj: findagrave.com

Hřbitov je kousek od centra a můžete sem dojít jednou z mých vycházkových tras: DVĚ POHODOVÉ TRASY Z CENTRA GLASGOW ANEB ŘEKA NA JEDNÉ STRANĚ A STROMY NA DRUHÉ

Na jeho památku byla založena nadace The Alexander Thomson Travelling Studentship, která finančně podporovala studenty architektury v jejich rozvoji. Možná i kvůli ní dnes známe to glasgowské věhlasné jméno Charles R. Mackintosh, jelikož tento grant vyhrál v druhém roce po založení.

V Kelvingrove Art Gallery and Museum je k vidění originální mramorová busta Alexandera Thomsona od sochaře Johna Mossmana, který s ním nejednou spolupracoval.

Až se budete procházet ulicemi Glasgow, hledejte ty typické rovné horizontální linie, řecké ornamenty a trojúhelníková průčelí. Není to radost aspoň trochu proniknout do architektury? A třeba získáte obdiv mezi přáteli, když z rukávu vysypete: “Tahle budova je určitě z poloviny 19.století. Tipuji to na Thomsona. Ty řecké sloupy a ornamenty a ta rovnost.”

Více o jeho stavbách se dočtete v mém článku PO STOPÁCH ALEXANDRA “GREEK” THOMSONA

Tady je malá ukázka:

Holmwood House

Je jednou z nejkrásnějších rezidenčních vil Thomsona a je také nejpůvabnější, protože je přístupná veřejnosti. Dům byl postaven pro výrobce papíru Jamesa Coupera, v letech 1857-1858, poblíž jeho papírny Millholm. Dnes je ve vlastnictví National Trust for Scotland a najdete ho v jižní části města u Linn parku. Prví zajímavostí je, že během renovace bylo pod vrstvami malování a tapet objeveno devatenáct nástěnných maleb zobrazujících scény z Homerovy Iliady. Tou druhou, že má téměř identickou kopii v Adelaide v jižní Austrálii.

Holmwood House, zdroj: www.weddingwire.co.uk/

The Knowe

Je krásná italská románská vila, původně navržená pro výrobce klobouků a čepic v roce 1850, dokončená byla v roce 1852. Okolní prvky jako zeď, přístavní domek či brána jsou původní, avšak samotné vile se nevyhnuly přestavby. Největší ranou pro stavbu však bylo zrušení rozlehlých zahrad a vystavění bytových domů v roce 1974. Název domu, Knowe, pochází ze skotského slova „knoll“, což znamená malý zaoblený kopec. Celá čtvrť je jedna vila za druhou a vřele doporučuji si projít. Hodně se mi ta čtvrť líbí. Je taková čistá a prostorná. A bez lidí.

The Knowe, by katebee

St Vincent Street Church

Každá ulice v Glasgow má minimálně jeden kostel. Chtěla bych jim všem věnovat pozornost a napsat o nich. Tak snad se mi to splní. Tento je presbyteriánský kostel v ulici St Vincent z let 1857 – 1859. Dochoval se jako jediný ze tří kostelů Alexandera “Greek” Thomsona, který se stále využívá. V 60.letech prošel výraznou rekonstrukcí a je památkově chráněn. Kostel vlastní Glasgow City Council a využívá ho kongregace Free Church of Scotland.

St Vincent Street Church, zdroj: ttnotes.com/

The Buck’s Head Building

Kdo navštívil Glasgow, musel alespoň jednou kolem této stavby jít. Stojí na hlavní pěší zóně na Argyle street v centru města a nedá se přehlédnout. Postavena byla v roce 1862. Původně v této budově sídlil hotel Buck’s Head. Buck – znamená v angličtině jelen. Právě podle sochy jelena, vytvořené místním sochařem Johnem Mossmanem a umístěné na vrcholu budovy, je dům pojmenován. Bohužel jsou ale horní patra opuštěná. Pouze spodní je využíváno jako kavárna.

The Buck’s Head Building, zdroj: tripadvisor.co.uk

Tady je ještě tip na skvělou stránku o Thomsonovi: http://www.scotcities.com/thomson/