Blog,  Geografie

5 tipů, jak zabavit dospělé i děti mapami v online světě

Patřili jste k milovníkům nebo odpůrcům zkoušení při hodině zeměpisu u nástěnné mapy či s atlasem v ruce? Učitel nadiktoval 10-15 pojmů a vy jste je museli ukázat nebo zakroužkovat na mapě a určit, co že to za geografický prvek vůbec hledáte. Pamatujete si ještě, kde byste třeba našli Taklamakan? A hledali byste horu, poloostrov nebo poušť?

Já jsem od malička velký hráč a takový hledač. Vyrůstala jsem na knížce Kde je Valdík? (Where’s Wally?), kde musíte najít kromě hlavního aktéra také věci, které poztrácel. S bráchou jsme přidávali ještě vyšší level, kdy si jeden z nás našel vtipnou situaci, kterých jsou jednotlivé obrázky plné, a popisoval to tomu druhému, který následně hledal. Dost jsme se u téhle knížky nasmáli.

Nebo knížka Velké mořské putování od Kate Needham. V angličtině se dá ještě sehnat, nevím jak v češtině, ale ta u nás vedla snad ještě víc jednu chvíli. Najít třicet lachtanů, dvacet pět určitých rybek a dalších předmětů a živočichů v moři. A vše bylo ve fotografii, která byla velmi reálná. Na první pohled vám tedy nepřišlo, že by to bylo v počítači uměle vytvořené. Úplně se rozplývám, když na tu knížku vzpomínám.

Kniha mého dětství: Velké mořské putování

Opomenu-li tištěné publikace, tak on-line nebo off-line únikové hry mi jsou rozhodně také blízké. Tím chci říct, že jsem si tuhle dětskou vášeň nesla v sobě. Proto hledání jezer a řek na mapě mi přišlo vždy taková forma zábavy. I když na známku ve škole, bylo to pro mě velmi jednoduché a zábavné.

Ani náhodou jsem se ale nemohla nikdy řadit mezi znalce. Patřila jsem k té většině studentů, kteří se učili zeměpisné pojmy ráno cestou do školy nebo o přestávce před hodinou. A většinou to stačilo.

Druhá věc je, zda mi tyto vědomosti v hlavě uvízly dodnes. Samozřejmě, že ne všechny. A také si o sobě myslím, že jsem tak trochu popleta, takže i pro někoho jednoduché vědomosti umím říct nepřesně, obráceně nebo zkomolit názvy. Ale když nad tím tak přemýšlím, tak mi toho v hlavě uvízlo hodně. Třeba když mi někdo řekne, kde bych hledala Huronské jezero, spojím si ho s Velkými jezery dělící Ameriku a Kanadu. Určit ale, které přesně to je, je už těžší, ale i ten základ se počítá podle mě.

Pokud máte stejnou oblibu ve vyhledávání zeměpisných pojmů a míst na zemi nebo se rádi dozvídáte něco nového, rozhodně vyzkoušejte těchto 5 webových stránek. Můžete vyzvat kamarády na souboj, hrát si sami nebo třeba zkoušet svoje děti. Meze se nekladou. A při té zábavě si možná ani neuvědomíte, že se učíte.

1. Seterra

Skvělá webová stránka s nespočtem slepých map. Aplikaci si můžete přepnout i do češtiny, i když je podle mě fajn se učit názvy i v angličtině. Procvičíte si jak zeměpis, tak i jazyk.

2. Atlas.mapy.cz

Český online atlas. Velmi příjemně mě tento portál překvapil. Opravdu jsou to na první pohled mapy z atlasu, ale interaktivní.

3. Geoguessr

Jak často brouzdáte na Google mapách v režimu street view? A zkusili jste to někdy obráceně? Aplikace Geoguessr je sice dnes už ve své plné verzi zpoplatněná (jinak řečeno – jedna hra denně je zdarma), ale funguje na principu, že vás někam na světě umístí a vy musíte poznat, kde jste. Záchytnými body mohou být místní nápisy, architektura, okolní vegetace, oblečení lidí a další.

4. Kdetosakra

Česká verze předešlé aplikace od Mapy.cz. Je zdarma a můžete si vybrat, zda si dáte náhodné místo v ČR nebo třeba město, ve kterém žijete. My třeba tu druhou možnost hrajeme jako společenskou hru. Společným jmenovatelem je jedno město, třeba Praha, kterou většinou znají všichni zúčastnění, a pak soupeříme, kdo je lepší v orientaci ve městě. V aplikaci si lze ještě určit obtížnost pomocí vzdálenosti od centra města.

5. Google Earth

Tato aplikace nemá jen jednu verzi a je používána jak žáky a širokou veřejnost, tak i odborníky či vysokoškoláky, i když ti pracují spíše s placenými platformami jako Google Earth Studiu, Google Earth Pro, Earth Engine a dalšími. Já vám chci ale přiblížit tu hlavní stránku, která je volně přístupná. Google Earth mě neskutečně kladně překvapil. Propojuje mapový portál s encyklopedií, vzdělávacími články, zajímavostmi a hrami, které lehce otestují, ale i obohatí, vaše znalosti. Je primárně v angličtině, ale některé sekce se vám zobrazí v češtině, pokud máte na počítači češtinu jako primární jazyk. A taky si tady můžete vytvořit svou vlastní prezentaci míst. Tak co, víte, jaké je největší jezero světa nebo ve kterém národním parku vytvořil Charles Darwin svou evoluční teorii přirozeného výběru? Odpovědi najdete v kvízech a hrách v sekci Cestovatel.


Takový tip na závěr pro ty, kteří rádi čtou v mapách a datech: účet napříč sociálními médii I Fucking Love Maps.

A abych uspokojila zvědavce, kteří přemýšleli nad mou otázkou v úvodu:
Taklamakan je druhou největší pouští světa ležící v západní části Číny. Je tvořena především pohyblivými písečnými dunami, nejvyššími na světě. Lidé poušť nazývají názvy jako „Poušť smrti“, nebo „Místo bez návratu“.

Tak snad jsem vás inspirovala a alespoň občas na tyto stránky zabrousíte.