Geografie,  Moje tipy

Moje vzpomínka na dětství a 5 tipů na on-line zábavu se zeměpisem

Patřili jste k milovníkům nebo odpůrcům zkoušení při hodině zeměpisu u nástěnné mapy či s atlasem v ruce? Učitel nadiktoval 10-15 pojmů a vy jste je museli ukázat nebo zakroužkovat na mapě a určit, co že to za geografický prvek vůbec hledáte. Pamatujete si ještě, kde byste třeba našli Taklamakan? A hledali byste horu, poloostrov nebo poušť?

Já jsem od malička velký hráč a takový hledač. Vyrůstala jsem na knížce Kde je Valdík? (Where’s Wally?), kde musíte najít kromě hlavního aktéra také věci, které poztrácel. S bráchou jsme přidávali ještě vyšší level, kdy si jeden z nás našel vtipnou situaci, kterých jsou jednotlivé obrázky plné, a popisoval to tomu druhému, který následně hledal. Dost jsme se u téhle knížky nasmáli.

Nebo knížka Velké mořské putování od Kate Needham. V angličtině se dá ještě sehnat, nevím jak v češtině, ale ta u nás vedla snad ještě víc jednu chvíli. Najít třicet lachtanů, dvacet pět určitých rybek a dalších předmětů a živočichů v moři. A vše bylo ve fotografii, která byla hodně reálná. Úplně se rozplývám, když na tu knížku vzpomínám.

Kniha mého dětství: Velké mořské putování

Vynechám-li tištěné publikace, tak ještě nemůžu nezmíníte on-line nebo off-line únikovky. Ach, těch jsem se taky nahrála. Tím chci říct, že jsem ten zápal do hry a touhu hledat měla proste v sobě. (A snad stále mám, jen je to nějak zastrčeno.) Proto hledání jezer a řek na mapě mi přišlo vždy taková forma zábavy. I když na známku ve škole, bylo to velmi jednoduché a zábavné.

Ale ani náhodou jsem se teda nemohla nikdy řadit mezi znalce. Patřila jsem k té většině studentů, kteří se učili zeměpisné pojmy ráno cestou do školy nebo o přestávce před hodinou. A většinou to stačilo.

Druhá věc je, zda mi tyto vědomosti v hlavě uvízly dodnes. Hm. Jasně, že ne všechny. A také si o sobě myslím, že jsem tak trochu popleta, takže i pro někoho jednoduché věci umím říct nepřesně, obráceně nebo zkomolit názvy. Ale když nad tím tak přemýšlím, tak mi toho v hlavě uvízlo hodně. Třeba když mi někdo řekne, kde bych hledala Huronské jezero, spojím si ho s Velkými jezery dělící Ameriku a Kanadu. Abych ale určila, které přesně to je, to je už oříšek. Ale i ten základ se počítá podle mě.

No a pokud máte stejnou zálibu a radost z vyhledávání zeměpisných pojmů a míst na zemi nebo se rádi dozvídáte něco nového, rozhodně vyzkoušejte těchto 5 webových stránek. Můžete vyzvat kamarády na souboj, hrát si sami nebo třeba zkoušet svoje děti. Meze se nekladou. A při té zábavě si možná ani neuvědomíte, že se učíte. Mě to přijde moc fajn, že takové aplikace existují. Proto je sdílím dál do světa.

1. Seterra

Skvělá webová stránka s nespočtem slepých map. Aplikaci si můžete přepnout i do češtiny, i když je podle mě fajn se učit názvy i v angličtině. Procvičíte si jak zeměpis, tak i jazyk.

2. Atlas.mapy.cz

Český online atlas. Hodně příjemně mě tento portál překvapil. Opravdu jsou to na první pohled mapy z atlasu, ale interaktivní.

3. Geoguessr

Jak často brouzdáte na Google mapách v režimu street view? A zkusili jste to někdy obráceně? Aplikace Geoguessr je sice dnes už ve své plné verzi zpoplatněná (jinak řečeno – jedna hra denně je zdarma), ale funguje na principu, že vás někam na světě umístí a vy musíte poznat, kde jste. Záchytnými body mohou být místní nápisy, architektura, okolní vegetace, oblečení lidí a další.

4. Kdetosakra

Česká verze předešlé aplikace od Mapy.cz. Je zdarma a můžete si vybrat, zda si dáte náhodné místo v ČR nebo třeba město, ve kterém žijete. My třeba tu druhou možnost hrajeme jako společenskou hru. Společným jmenovatelem je jedno město, třeba Praha, kterou většinou znají všichni zúčastnění, a pak soupeříme, kdo je lepší v orientaci ve městě. V aplikaci si lze ještě určit obtížnost pomocí vzdálenosti od centra města.

5. Google Earth

Tenhle web má více rozšíření v závislosti na tom, kdo je uživatel a co přesně za funkce chce využívat (Google Earth Studiu, Google Earth Pro, Earth Engine a další.) Google Earth propojuje mapový portál s encyklopedií, vzdělávacími články, zajímavostmi a hrami, které lehce otestují, ale i obohatí, vaše znalosti. Je primárně v angličtině, ale některé sekce se vám zobrazí v češtině, pokud máte na počítači češtinu jako primární jazyk. A taky si tady můžete vytvořit svou vlastní prezentaci míst. Přijde mi fajn si v tom chvíli proklikat a třeba si dát rovnou i nějaký kvíz.


Takový tip na závěr pro ty, kteří rádi čtou v mapách a datech: účet napříč sociálními médii I Fucking Love Maps.

A abych uspokojila zvědavce, kteří přemýšleli nad mou otázkou v úvodu:
Taklamakan je druhou největší pouští světa ležící v západní části Číny. Je tvořena především pohyblivými písečnými dunami, nejvyššími na světě. Lidé poušť nazývají názvy jako „Poušť smrti“, nebo „Místo bez návratu“.

Tak snad jsem vás inspirovala a alespoň občas na tyto stránky zabrousíte.